Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Biuro Rachunkowe Orion Magdalena Rogaczewska

Jak zaaranżować łazienkę dla osób starszych i niepełnosprawnych?

Łazienka, choć to niezbędne pomieszczenie każdego domu, może stwarzać wyzwania dla osób starszych i z niepełnosprawnościami. Dlatego też prawidłowe zaaranżowanie łazienki z uwzględnieniem elementów przystosowanych do ograniczeń związanych z mobilnością może znacznie poprawić samodzielność osób i ich bezpieczeństwo. Oto kilka sugestii, jak to zrobić.
Jak zaaranżować łazienkę dla osób starszych i niepełnosprawnych?

Dostępność i przestrzeń manewrowa

Podstawą projektowania łazienki dla osób starszych i niepełnosprawnych jest zapewnienie łatwego dostępu do wszystkich urządzeń sanitarnych, w tym do miski WC. Należy ją zawiesić na odpowiednio dobranej wysokości i zamontować w jej pobliżu uchwyty czy poręcze, które wspomogą w codziennym użytkowaniu. Ważne jest również, aby przestrzeń była na tyle przestronna i umożliwiała poruszanie się na wózku inwalidzkim lub z pomocą chodzika.

Stabilne podłoże

Kolejną kwestią, o którą dobrze jest zadbać, to wybór sprzyjającej powierzchni podłogowej. Dla osób z ograniczeniami poruszania się niezwykłym ułatwieniem jest gładka i antypoślizgowa, aby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia się, o które nietrudno w wilgotnych i mokrych warunkach. Z tego względu Wybieraj płytki lub inne materiały z oznaczeniem antypoślizgowym (najczęściej oznaczone literą "R" i cyfrą, np. R10 lub R11), które zapewnią lepszą przyczepność i unikaj dodatków, które mogą stanowić przeszkodę lub utrudniać ruch, takich jak na przykład dywaniki łazienkowe.

Udogodnienia w prysznicu

Oprócz kabiny prysznicowej bez progów warto zainstalować prysznic z siedziskiem, które ułatwi korzystanie osobom, które nie mogą długo stać. Możesz również rozważyć zastosowanie prysznicu z regulowaną wysokością, aby dostosować go do indywidualnych preferencji.

Dostęp do szafek i półek

Jeśli w łazience znajdują się szafki lub półki, upewnij się, że są one na odpowiedniej wysokości, aby umożliwić łatwy dostęp dla osób na wózkach inwalidzkich. Możesz również rozważyć zastosowanie szafek i półek z mechanizmami wysuwania, aby ułatwić sięganie do przedmiotów.

Oświetlenie

Zadbaj o jasne i równomierne oświetlenie, aby umożliwić osobom z niepełnosprawnościami lepszą widoczność i bezpieczeństwo w łazience. Upewnij się także, że domownicy będą mieli również wygodny dostęp do włączników. Dodatkowo warto rozważyć zainstalowanie oświetlenia nocnego, które ułatwi korzystanie z łazienki w nocy bądź czujnika ruchu, który automatycznie będzie zapalał światło.

To tylko kilka podstawowych elementów, o których warto pamiętać przy przystosowaniu łazienki dla osób z niepełnosprawnościami. Ważne jest również skonsultowanie się z osobami, które będą korzystać z tej łazienki, aby lepiej zrozumieć ich potrzeby i dostosować projekt do indywidualnych wymagań.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Magda 22.07.2023 14:53
Dla mojej babci zamontowaliśmy biobidet, to dla niej duże ułatwienie

Reklama
Reklama
Reklama