Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Fotowoltaika dla każdego. Dlaczego warto w nią zainwestować?

Za odnawialnymi źródłami energii przemawia wiele konkretnych argumentów. Począwszy od ewidentnych korzyści dla środowiska naturalnego, a skończywszy na kosztach pozyskiwania energii elektrycznej.
Fotowoltaika dla każdego. Dlaczego warto w nią zainwestować?

Prosumenci, którzy sprzedadzą elektrowni nadwyżkę prądu wyprodukowanego dzięki fotowoltaice, przy sprzyjających warunkach mogą wręcz wyjść na plus! Dlatego temat „grzeje” równie mocno, co letnie słońce w zenicie.

Potencjał fotowoltaiki został odkryty jeszcze w pierwszej połowie XIX stulecia

Na początek wypadałoby wyjaśnić, jak to wszystko działa. Techniczne szczegóły zostawmy ekspertom: najważniejszy jest fakt, że pod wpływem fotonów w niektórych ciałach stałych pojawia się napięcie elektryczne. Jako pierwszy zauważył to Antoine César Becquerel – francuski fizyk, który opublikował swoją pracę w 1839 roku. Jednak potrzeba było ponad 100 lat, aby fotowoltaika stała się rzeczywistym projektem, a nie tylko teoretyczną możliwością. Pierwsze ogniwo słoneczne wyprodukowano w 1954 r.
Prawdziwy rozkwit technologii rozpoczął się w XXI stuleciu. Sprawność zestawów fotowoltaicznych systematycznie wzrasta, a wytwarzane przez nie ciepło można praktycznie wykorzystać dzięki specjalnie skonstruowanym pompom. Specjaliści z firmy PSMSolar Polska sp. z o.o. podkreślają, że fotowoltaika lepiej sprawdza się w niskich temperaturach. Panele słoneczne wytwarzające prąd mają w takich warunkach wyższą efektywność, niż kolektory zamieniające energię naszej gwiazdy na ciepło.

Współczesne zestawy fotowoltaiczne objęte są nawet 20-letnią gwarancją producenta

Wiele osób potencjalnie zainteresowanych instalacją baterii solarnych obawia się o ich sprawność i wytrzymałość. W obecnej sytuacji – zupełnie niepotrzebnie. Nowoczesna fotowoltaika jest praktycznie bezobsługowa. Po podłączeniu nie potrzeba dodatkowych przeglądów, a stosując się do zaleceń wykonawcy nie ma co bać się awarii. Na przykład rozwiązania stosowane przez PSMSolar Polska sp. z o.o. mają przewidziany okres eksploatacji na minimum ćwierć wieku stabilnej, niezmiennie wysokiej wydajności. Z kolei brak ruchomych mechanizmów – obecnych choćby w kolektorach – skutkuje niemal idealną niezawodnością. Budowa paneli fotowoltaicznych z wysokiej jakości ogniw, przewodów oraz pozostałych podzespołów elektrycznych zapewnia im nieprzerwane działanie.
A co w sytuacji, kiedy przez wiele dni słońce nie wygląda zza chmur? Wtedy prąd do gospodarstwa dostarcza ta sama elektrownia, która „odbiera” energię z nadwyżek. Obawy o kompletny blackout przy kiepskiej pogodzie to czysta, niczym nie uzasadniona fikcja.

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama