Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Systemy doświetleń dachowych i ich działanie. To warto wiedzieć!

Światło słoneczne jest kluczowe dla dobrego samopoczucia i prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Kiedy dostęp do niego bywa utrudniony albo niemożliwy, człowiek zaczyna czuć się źle. Pojawiają się niepokojące objawy: zaburzenia koncentracji, senność, bóle głowy. Stąd krótka droga do popadnięcia w stany depresyjne.
Systemy doświetleń dachowych i ich działanie. To warto wiedzieć!

Jak łatwo się więc domyślić, zapewnienie optymalnego poziomu światła naturalnego jest niezbędne, aby żyć w zdrowiu. Tam, gdzie nie da się wstawić okien, można rozważyć montaż świetlików bądź innych systemów doświetleń. Zastanawiasz się, jak to działa? Odpowiadamy!

Brak okien nie jest już problemem: zastąpią je świetliki dachowe

Na rynku działa wielu producentów systemów doświetlania wnętrz. Ich oferty skupiają się głównie wokół świetlików, czyli nowoczesnych konstrukcji, montowanych na dachach budynków. Mowa zarówno o domach jednorodzinnych i wieżowcach, jak też o magazynach, hangarach, fabrykach czy halach produkcyjnych. Co ciekawe, konstrukcje doświetlające montuje się również na dachach budynków inwentarskich, gdzie przebywają zwierzęta. W zależności od rodzaju obiektu, dobiera się inne rozwiązanie. Wybór może paść na klasyczny świetlik dachowy tzw. tunelowy, świetlik dwuspadowy, łukowy, okrągły, z przegrodami... do dyspozycji klientów są dziesiątki systemów, a każdy z nich cechuje się innym kształtem, budową i metodą działania. Szczególnie popularne okazują się świetliki rurowe. Są one przeznaczone na dachy, gdzie przybierają one określoną formę np. kopuły bądź soczewki, skupiającej światło dzienne. Następnie, jest ono prowadzone w dół światłonośną rurą giętką albo sztywną (stąd inna nazwa: świetlik tunelowy). Tą drogą snop światła dociera nawet kilkanaście metrów niżej. Konstrukcja kończy się estetyczną soczewką – rozpraszaczem, wyglądem przypominającym plafon sufitowy. Tak zorganizowany przesył promieni słonecznych umożliwia doświetlenie wnętrz, w których nie ma innych przeszkleń.

Pasma świetlne jako sposób na doświetlenie powierzchni użytkowych

W budynkach wielkopowierzchniowych, zastosowanie punktowych świetlików może okazać się niewystarczające. Gdy zachodzi potrzeba doświetlenia magazynu, supermarketu czy zakładu produkcyjnego, praktycznym rozwiązaniem jest zamontowanie na dachu jednego lub kilku pasm świetlnych. Są to odporne konstrukcje, wykonywane z profili aluminiowych i płyt poliwęglanowych. Stworzone na zamówienie i prawidłowo zamontowane, dostarczają do wnętrza obiektu nawet cztery razy więcej światła, niż klasyczne okna. Produkcją tego rodzaju systemów już od ponad dwóch dekad zajmuje się firma Gulajski. Jeżeli stoisz przed wyborem rozwiązania z zakresu systemu doświetlania, zapoznaj się z ofertą dostępną online i skorzystaj z doradztwa ekspertów. Efektywny transport światła dziennego z dachu do wnętrza jest możliwy – co więcej, w wielu przypadkach wręcz wskazany! Sprawdź, co proponuje producent Gulajski i zdecyduj, który z nowoczesnych systemów doświetlania odpowiada Twoim potrzebom.

 

 


Podziel się
Oceń

Reklama
Reklama
Reklama