POWIAT BRANIEWSKI. Braniewscy strażacy dwukrotnie interweniowali gasząc pożary suchej trawy. Sprzyjająca pogoda sprawiła, że doszło do celowych podpaleń na wysuszonych łąkach.
Strażacy gasili pożary w Szylenach (gm. Braniewo) oraz Robuzach (gm. Płoskinia). W działania zaangażowani byli strażacy OSP Długobór oraz z Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie.
Każde działania związane z gaszeniem pożaru traw wiążą się z ogromnymi stratami materialnymi oraz zaangażowaniem w akcje gaśnicze wielu strażaków, którzy w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia, zdrowia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Ponadto wypalanie traw wiąże się z konsekwencjami prawnymi a osoba dokonująca tego czynu podlega każe aresztu, grzywny a w szczególnych przypadkach pozbawienia wolności od roku do lat 10.
Śmiało można stwierdzić, że odnotowywane w minionych latach znaczne ilości pożarów traw to to celowe działanie człowieka. Niestety, ta walka z wypalaniem nie uda się bez zdecydowanej reakcji otoczenia. Konieczne jest napiętnowanie palenia nieużytków jako czynu bardzo szkodliwego dla całego społeczeństwa.
Co mówi prawo?
Wypalanie traw może wiązać się z sankcjami karnymi, zgodnie z kodeksem wykroczeń i kodeksem karnym. I tak:
Kodeks wykroczeń – art. 82§4 „Kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 m od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, a także bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany”.
Kodeks karny:
art. 163§1 – „Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób, albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać pożaru, podlega karze pozbawienia wolności od roku do 10 lat”,
art. 163§2 – w przypadku działania nieumyślnego sprawcy, kara wymierzona przez sąd może wynosić od 3 miesięcy do 5 lat,
art. 163§3 – jeżeli następstwem czynu określonego w §1 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12,
art. 163§3 – jeżeli następstwem czynu określonego w §2 jest śmierć człowieka lub ciężki uszczerbek na zdrowiu wielu osób, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8,
art. 164§1 – „Kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo zdarzenia określonego w art. 163§1, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8; jeżeli sprawca działa nieumyślnie to grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 3”.
W ustawie o ochronie przyrody (art. 124) również zabroniono wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie trzcinowisk i szuwarów.
SZUKAMY PUNKTÓW KOLPORTAŻU!
Jeśli chcieliby Państwo, aby w Państwa sklepach, firmach, zakładach pracy, instytucjach pojawiły się Nowiny Północne – nowa bezpłatna gazeta ukazująca się między innymi na terenie powiatu braniewskiego – prosimy o KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96
Nowy drukowany numer Nowin Północnych znajdziecie w:
BRANIEWIE:
Green Stuff
Bricomarché
Market Kasperek
PSB Mrówka
Kwiaciarnia Rose Wedding&Deco
Urząd Miasta
Basen Miejski
Braniewskie Centrum Kultury
Informacja Turystyczna
Miejska Biblioteka Publiczna
Sklep spożywczy (ul. Sucharskiego 20)
Salon fryzjerski (ul. Elbląska 21)
Poligrafia LASER Ksero Beata Andryskowska
Klub Wojskowy
Starostwo Powiatowe
Centrum Integracji Społecznej
GMINIE BRANIEWO:
Urząd Gminy (Braniewo)
Lipowina (sklep wielobranżowy)
Lipowina (Biblioteka Publiczna Gminy Braniewo)
Żelazna Góra (sklep spożywczo-przemysłowy)
Bemowizna (sklep spożywczy)
Rogity (sklep spożywczy)
Nowa Pasłęka (sklep spożywczy)
GMINIE PIENIĘŻNO:
Urząd Miasta (Pieniężno)
Sklep ABC, ul. Szkolna 2 (Pieniężno)
Sklep Spożywczo-Przemysłowy (SAM), ul. 1 Maja 3 (Pieniężno)
Sklep monopolowy "ALEX", ul. 1 Maja 3 (Pieniężno)
Sklep spożywczy "Barks", ul. 1 Maja 1D (Pieniężno)
Napisz komentarz
Komentarze