Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Biuro Rachunkowe Orion Magdalena Rogaczewska

Z jakich systemów teleinformatycznych korzysta się w polskich miastach?

Nowoczesne systemy teleinformatyczne są kluczowym elementem funkcjonowania miast. Wiele z nich pomaga na co dzień mieszkańcom, usprawniając poruszanie się w danym miejscu, czy przyczyniając się do poprawy bezpieczeństwa. W artykule przybliżamy kilka przykładów innowacyjnych rozwiązań, które już działają w Polsce.
Z jakich systemów teleinformatycznych korzysta się w polskich miastach?

Katowice

W stolicy województwa śląskiego funkcjonuje Katowicki Inteligentny System Monitoringu i Analizy (KISMIA). Jest on przez cały czas rozbudowywany, m.in. przez specjalistów z firmy Sprint https://sprint.pl/. W jego skład wchodzi obecnie niemal 400 kamer. Dzięki temu nie tylko rejestrowany jest sam obraz wideo, lecz uzyskiwane są dane przyczyniające się do poprawy bezpieczeństwa w mieście.

System ten pozwala na identyfikację numerów rejestracyjnych pojazdów, ocenę ich prędkości i rozmiarów. Takie informacje wspierają służby miejskie, w tym policję i sądy, w egzekwowaniu przepisów oraz zapewnieniu wyższego poziomu bezpieczeństwa.

Kraków

W Krakowie zrealizowany został projekt „Rozwój systemu informacji dla podróżujących na obszarze Krakowskiego Obszaru Funkcjonalnego - Modernizacja systemu informacji dla kierowców”. Jego celem było stworzenie systemu informacji dla podróżujących – w jego ramach utworzono sieć tablic informacyjnych, informujących o zatorach, zdarzeniach, czy robotach drogowych, a także sytuacji pogodowej.

Dzięki zastosowaniu systemu informacji dla kierowców ruch jest na bieżąco optymalizowany, a zmotoryzowaniu uczestnicy ruchu drogowego mogą z wyprzedzeniem wybrać alternatywną trasę w celu uniknięcia korków. Dane pochodzą z systemu kamer, stacji pogodowych oraz tablic zmiennej treści, a całość jest wsparta infrastrukturą światłowodową, dzięki czemu informacje przekazywane są w czasie rzeczywistym.

Łódź

W Łodzi została przeprowadzona szeroko zakrojona rewitalizacja 8 najbardziej zdegradowanych obszarów miasta. Obejmowała kompleksowe odnowienie w zakresie infrastruktury komunalnej i zielonej, a także zwiększenie bezpieczeństwa poprzez wdrożenie zaawansowanego systemu monitoringu miejskiego. Zainstalowano ponad 420 kamer, zmodernizowano serwerownię, a także stworzono punkty komunikacji głosowej oraz SOS. Te rozwiązania nie tylko zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców, ale również przyczyniają się do lepszego funkcjonowania miasta , większej atrakcyjności dla turystów oraz potencjalnych inwestorów.

Podsumowanie

Nowoczesne systemy teleinformatyczne odgrywają kluczową rolę w usprawnianiu funkcjonowania miast, zwiększaniu bezpieczeństwa i poprawie komfortu mieszkańców. Sprint aktywnie uczestniczy w realizacji takich projektów, dostarczając zaawansowane technologie w zakresie monitoringu, systemów informacji dla podróżnych oraz infrastruktury komunikacyjnej. Administracja publiczna, przedsiębiorstwa oraz osoby prywatne mogą skorzystać także z innych usług Sprint, takich jak wdrażanie systemów Wi-Fi https://sprint.pl/pl/uslugi/wi-fi czy zabezpieczenia środowiska OT https://sprint.pl/pl/uslugi/bezpieczenstwo-srodowiska-ot. Chcesz wdrożyć nowoczesne technologie w swoim mieście? Skontaktuj się ze specjalistami Sprint i dowiedz się, jakie rozwiązania mogą poprawić funkcjonowanie Twojej infrastruktury.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama