Dzisiejsza data jest szczególnie ważna w kontekście podpisanej umowy – 21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. Pan Marcin jest osobą z niepełnosprawnością intelektualną – ma zespół Downa. To, że będzie wolontariuszem, to krok w stronę aktywizacji i integracji osób z niepełnosprawnościami.
Jak mówią gminni urzędnicy: osoby z niepełnosprawnością intelektualną stanowią jedną z najbardziej wykluczonych społecznie grup. Postrzegane są jako osoby o niższej świadomości społecznej, zaradności osobistej, zależne oraz pozbawione potencjału i ambicji nie są w stanie konkurować z pełnosprawnymi osobami na rynku pracy. Osoby te wymagają szczególnego rodzaju poradnictwa w kierunku koncentrowania się na mocnych stronach osoby, na kształtowaniu umiejętności ułatwiających przezwyciężanie trudności, na wykraczanie poza granice możliwości.
— Z naszych wstępnych ustaleń wynika, że nasza gmina jako pierwsza w całej Polsce podpisała umowę o wolontariacie, która angażuje osobę z zespołem Downa w zadania administracyjne na szczeblu gminnym, z czego niezmiernie się cieszymy — mówi wójt Gminy Braniewo Jakub Bornus. — Marcin, podpisując tę umowę, zyskał nie tylko szansę na rozwój, ale także indywidualne wsparcie w postaci asystenta, który pomoże mu w realizacji powierzonych zadań, takich jak klejenie kopert, układanie dokumentacji czy obsługa stoiska promocyjnego gminy. Postawiliśmy sobie kolejny cel, który z powodzeniem realizujemy – czyli zwiększenie udziału w życiu społecznym i zawodowym oraz poprawa jakości życia osób niepełnosprawnych intelektualnie.
W trakcie podpisania umowy obecni byli: kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Żelaznej Górze Kalina Jakimczuk oraz przewodniczący Rady Gminy Braniewo Stanisław Żołędziewski.
Napisz komentarz
Komentarze