Dopasowanie do wieku, wzrostu i wagi dziecka
Foteliki samochodowe dzielą się z reguły na grupy wiekowe – są to przybliżone wytyczne, bo waga i wzrost dziecka może się, rzecz jasna, różnić od typowego dla dzieci w jego wieku. Spotyka się więc przedziały na przykład 0-13kg, 9-18kg i inne – są to parametry orientacyjne.
Jednym z ważniejszych parametrów jest odpowiednie dopasowanie foteliku do wzrostu dziecka. Pamiętaj, by dokładnie wymierzyć swojego malucha i porównać to z tabelą producenta – nie pod kątem orientacyjnego wieku, a konkretnych wymiarów dziecka.
Istnieją także foteliki z regulacją – rosną razem z dzieckiem i często warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Dobrze dobrany fotelik minimalizuje ryzyko uszkodzeń ciała dziecka przy wypadkach, należy więc do tematu podejść skrupulatnie.
Systemy bezpieczeństwa
Porządny fotelik musi spełniać normy bezpieczeństwa, np. i-Size (R192), które gwarantują, że produkt jest przetestowany pod kątem ochrony dziecka i gwarantuje bezpieczeństwo. Możesz także rozważyć model z systemem ISOFIX, czyli formą mocowania fotelika na stałe, za pomocą uchwytów w aucie i zaczepów w foteliku.
Mówi się, że najlepszym rozwiązaniem są foteliki mające pięciopunktowe pasy, które chronią wszystkie newralgiczne miejsca, podtrzymując dziecko w taki sposób, że minimalizują ryzyko wypadnięcia z fotelika niemal do zera.
Sprawdź, jakie inne certyfikaty ma model, który typujesz i czy przeszedł, na przykład, testy zderzeniowe – i z jakim skutkiem. Dodatkowo niektóre modele mają wzmocnienia boczne, dzięki czemu fotelik jest jeszcze bezpieczniejszy.
Ergonomiczne i ciekawe rozwiązania
Poza systemami bezpieczeństwa liczy się także komfort dziecka, wszak to ono spędzi w foteliku często nawet kilka godzin. Musi mu być wygodnie – w innym wypadku możesz spodziewać się płaczu, marudzenia albo nawet uskarżania się na ból wynikający z nieprzyjaznej pozycji.
Sprawdź więc, czy fotelik ma regulację nachylenia oparcia, co jest szczególnie ważne podczas długich podróży. Warto także dowiedzieć się, jakie materiały zostały użyte do produkcji fotelika, czy jest on dobrze wentylowany i czy możesz uprać jego tapicerowane części w razie zabrudzenia.
Na koniec – łatwość montażu i demontażu. Dowiedz się, jak dużo czasu zajmie Ci wkładanie i wyjmowanie fotelika z dzieckiem w środku, albo odpinanie bazy fotelika od siedzenia w aucie, gdy zechcesz przewieźć z tyłu coś innego, niż fotelik.
Pamiętaj, by nie oszczędzać na foteliku – używane sprzęty z reguły nie są określane jako bezpieczne, istnieje bowiem możliwość, że w ich strukturze doszło do mikrouszkodzeń – nawet jeżeli nie brały one udziału w wypadku. Trzymamy kciuki za udany wybór!