Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Bon podarunkowy – Jarzębinowy Resort & SPA

Zaciskanie zębów w nocy – dlaczego warto jak najszybciej udać się do stomatologa?

Szczękościsk w nocy, czyli bruksizm, dotyczy coraz większej liczby osób. Choć jest to z pozoru niegroźna dolegliwość, może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia jamy ustnej i ogólnego samopoczucia. Warto wdrożyć leczenie, aby zapobiec trwałym uszkodzeniom zębów, stawów i mięśni.
Zaciskanie zębów w nocy – dlaczego warto jak najszybciej udać się do stomatologa?

Czym jest bruksizm?

Bruksizm to nawykowe i najczęściej nieświadome zaciskanie zębów podczas snu. Polega na nadmiernym napięciu mięśni żuchwy, co prowadzi do szkodliwego tarcia i ściskania łuków zębowych. Choć sam proces może wydawać się niegroźny, jego długotrwałe występowanie bywa źródłem poważnych problemów zdrowotnych.

Wczesna diagnostyka bruksizmu pozwala na uniknięcie wielu powikłań. Stomatolodzy zalecają reagowanie już przy pierwszych objawach, ponieważ brak interwencji może prowadzić do poważnych i trudnych, a niekiedy nawet niemożliwych w odwróceniu konsekwencji.

Z czego może wynikać zaciskanie zębów podczas snu?

Najczęściej szczękościsk w nocy spowodowany jest przez stres. Napięcie emocjonalne wpływa na wzrost napięcia mięśni żuchwy, co prowadzi do ich nadmiernej aktywności podczas snu. Zaciskanie szczęki w nocy może być także spowodowane przez problemy psychiczne, takie jak zaburzenia lękowe, które mogą potęgować nawykowe zgrzytanie.

Wśród czynników mechanicznych sprzyjających występowaniu bruksizmu wymienić można wady zgryzu związane z nieprawidłowym ustawieniem łuków zębowych. 

Po czym można rozpoznać zaciskanie szczęki w nocy?

Występujący szczękościsk podczas snu można rozpoznać po różnych objawach, które w wielu przypadkach nie są oczywiste. Jednym z pierwszych symptomów wskazujących na bruksizm są bóle głowy lub migreny, których stopień nasilenia jest szczególnie intensywny tuż po przebudzeniu. 

Zaciskanie zębów przez sen może również powodować ból mięśni twarzy oraz szczęki, wynikający z ich nadmiernego napięcia. Pęknięcia, starcia szkliwa czy nadwrażliwość na temperaturę są z kolei typowymi oznakami bruksizmu, które można zaobserwować w przypadku zębów. Mimowolne zaciskanie szczęki w nocy często przyczynia się również do pojawienia się białych linii na wewnętrznej stronie policzków. Świadczą one o mechanicznym działaniu zębów na tkanki miękkie.

Jakie skutki może mieć nieleczony bruksizm?

Zlekceważenie objawów, jakie daje szczękościsk w nocy, może prowadzić do poważnych komplikacji zarówno w obszarze jamy ustnej, jak i stawów twarzoczaszki. Bruksizm może przede wszystkim przyczyniać się do powstawania uszkodzeń zębów, takich jak pęknięcia szkliwa czy zapalenia miazgi, które nierzadko wymagają kosztownego leczenia kanałowego. 

Zaciskanie zębów przez sen nie pozostaje również bez wpływu na staw skroniowo-żuchwowy. Gdy w porę nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie bruksizmu, wraz z czasem w tym obszarze mogą pojawić się trzaski, ograniczenie ruchomości czy ból, utrudniający nie tylko jedzenie, ale także rozmawianie. 

Nieleczony szczękościsk nocny negatywnie wpływa także na dziąsła. Zwiększa ryzyko występowania uszkodzeń tkanek miękkich oraz występowania w efekcie ich schorzeń, mogących doprowadzić do rozchwiania zębów, a nawet ich utraty. 

Jak w przypadku bruksizmu może pomóc stomatolog?

W przypadku wystąpienia objawów zaciskania zębów w nocy pierwszym krokiem powinna być wizyta u dentysty. Specjalista, którego pomoc oferuje gabinet stomatologiczny w Warszawie, na podstawie przekazanych informacji oraz zmian występujących w jamie ustnej przeprowadzi diagnozę i zaleci odpowiednie leczenie. Najczęściej obejmuje zastosowanie specjalnych szyn relaksacyjnych. Są to wykonywane na zamówienie nakładki na zęby, które chronią szkliwo przed ścieraniem, minimalizują napięcie mięśniowe oraz redukują nacisk wywierany na stawy skroniowo-żuchwowe. 

Oprócz tego stomatolog w trakcie wizyty może także wskazać techniki relaksacyjne, które pomagają radzić sobie ze stresem – główną przyczyną bruksizmu. Doradzi także, jak poprawić codzienną higienę jamy ustnej, aby ograniczyć ryzyko innych problemów, takich jak choroby dziąseł czy próchnica.

Szczękościsk w nocy, czyli bruksizm, to schorzenie, które wymaga interwencji stomatologicznej. Ignorowanie jego objawów może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń zębów, bólu stawów czy chorób dziąseł. Jeśli zauważasz u siebie symptomy bruksizmu, nie zwlekaj, odwiedź stomatologa, który pomoże Ci się uporać z tym problemem!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama