Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Biuro Rachunkowe Orion Magdalena Rogaczewska

Od czego zależy cena 1 kWh?

Jednostka kWh to ta, o której możemy usłyszeć stosunkowo często. Zazwyczaj wykorzystujemy ją do tego, by dokładnie obliczyć pobór energii elektrycznej. 1 kWh, co oznacza kilowatogodzinę, może jednocześnie oznaczać zarówno pracę, pobór prądu, jak i ciepło, które powstaje na wskutek spalania gazu. Od czego zależy dokładna cena kWh?
  • 25.02.2022 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Od czego zależy cena 1 kWh?

Kilowatogodzina – co określa?

Kilowatogodzina to określenie składające się z kilku ważnych słów. Kilo jest przedrostkiem, który oznacza tysiąc. Wat z kolei to jedna z podstawowych jednostek mocy w układzie SI. Godzina to oczywiście jednostka czasu, która w oznaczeniu określana jest literką h.

Kilowatem określa się aż 1000 Watów, z kolei cała fraza kilowatogodzina mówi o tym, ile energii zużywamy w ciągu jednej godziny. Jak więc można się domyślić, kilowatogodzina jest miarą konsumpcji. Jednostka ta zazwyczaj wykorzystywana jest do pomiaru zużytego ciepła, jak i prądu w gospodarstwach domowych. Jest to zarezerwowane dla gospodarstw, ponieważ przemysł i inne sfery często zużywają znacznie więcej prądu, dlatego też najczęściej używają takich okresleń, jak megawatogodziny, gigawatogodziny czy terawatogodziny.

Ile kosztuje 1 kWh?

Prowadząc gospodarstwo domowe, często zastanawiamy się, ile zużywamy energii i ile kosztuje kWh, biorąc pod uwagę, że korzystamy z prądu z sieci. Wciąż rosnące rachunki za prąd skłaniają nas do tego, by zadawać właśnie takie pytania.

Obowiązujące stawki zależą od wielu najróżniejszych czynników. Z tego właśnie powodu bardzo ciężko jest określić stałą cenę 1 kWh. Jednak można śmiało orzec, że aktualne ceny 1 kWh wynoszą od ok. 0,69 zł do 0,78 zł.

Cena ta zależy od konkretnego dystrybutora, a w naszym kraju mamy ich aż czterech. Kolejnym czynnikiem jest region Polski, w którym mieszkamy. Prąd jest droższy na północy i centralnej Polsce, a najtańszy we wschodnim regionie. Taryfa także ma znaczenie, a w Polsce mamy ich kilka. Co więcej, trzeba mieć na uwadze, że przez rosnącą inflację ceny zamiast spadać, z pewnością będą rosły i na te podwyżki trzeba się przygotować. Na comiesięcznych rachunkach możemy zobaczyć nawet do kilkudziesięciu złotych więcej.

Poszczególne taryfy – jak wpływają na cenę kilowatogodziny?

Prąd wyceniany jest w naszym kraju poprzez podział na taryfy. Gospodarstwa domowe zwykle korzystają z taryfy G, a dokładniej taryfy G11 czy G12. Każdy symbol ma swoje znaczenie.

G oznacza, że prąd przeznaczony jest konkretnej grupie odbiorców. Litera G oznacza gospodarstwa domowe. Znajdująca się przy niej pierwsza cyfra, czyli 1 oznacza moc umowną. Dla wszystkich gospodarstw domowych jest taka sama. Taryfy różnić się mogą między sobą tą ostatnią cyfrą. Jeśli jest 1, wiemy, że znajdujemy się w taryfie, gdzie prąd o każdej porze dnia i nocy ma taką samą cenę. W sytuacji, kiedy druga cyfra to 2, oznacza to, że prąd ma cenę zmienną, a wszystko zależy od konkretnego dnia tygodnia czy pory dnia. Czasem zdarza się, że taryfy mają dodatkowo czwarty znak. Jest to zwykle malutka litera a, b lub w. Oznaczają po kolei: podział na strefę szczytową i pozaszczytową, podział na strefę dzienną i nocną oraz niższe ceny w weekendy.

--- Materiał partnera ---


ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama