„Narodowe Czytanie” to coroczna akcja społeczna organizowana w Polsce od 2012 roku, której celem jest promowanie czytelnictwa oraz polskiej literatury. Inicjatywa została zapoczątkowana przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, a obecnie jej patronat sprawuje kolejny prezydent Polski – Andrzej Duda wraz z żoną Agatą Kornhauser-Dudą.
Akcja polega na wspólnym czytaniu wybranych dzieł literatury polskiej, które są naznaczone wysoką wartością literacką oraz stanowią ważną część dziedzictwa kulturowego Polski. W ramach „Narodowego Czytania” co roku wybierane jest jedno lub kilka dzieł polskich autorów, które są publicznie odczytywane w szkołach, bibliotekach, teatrach, domach kultury i innych instytucjach w całej Polsce, a także w polskich placówkach za granicą. Do czytania mogą włączać się zarówno znane osoby, takie jak aktorzy, politycy, jak i zwykli obywatele.
Akcja ma na celu nie tylko popularyzację klasyki literatury polskiej, ale także budowanie wspólnoty wokół czytania, zwracanie uwagi na wartości związane z polskim dziedzictwem kulturowym oraz zachęcanie do refleksji nad treściami, które kształtują tożsamość narodową.
W ramach akcji czytano już m.in. „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza (2012), „Lalkę” Bolesława Prusa (2015), „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego (2018) czy w ubiegłym roku – „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
W Braniewie już po raz kolejny akcję zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie. W imieniu burmistrza Braniewa udział w wydarzeniu wzięła sekretarz Anna Weryk. Wśród czytających nie zabrakło młodzieży z braniewskich szkół i jak zawsze niezastąpionych seniorów.
Napisz komentarz
Komentarze