— To nie tylko święto plonów, ale także okazja do wspólnego świętowania, radości i integracji całej społeczności — dodaje Marcin Krzyżanowski, wójt Gminy Wilczęta. — Przygotujemy dla mieszkańców i gości moc atrakcji – tradycyjne obrzędy dożynkowe, występy artystyczne, konkursy i wiele innych niespodzianek. To będzie dzień pełen niezapomnianych wrażeń, który na nowo przywróci blask naszej gminie.
Jednocześnie Marcin Krzyżanowski zachęca każde sołectwo do udziału w konkursie na najpiękniejszy wieniec lub kosz dożynkowy.
— To wyjątkowa okazja, aby włączyć się w tradycję i stworzyć symbol urodzaju oraz jedności naszej społeczności — mówi wójt. — Pokażmy, jak piękne mogą być nasze plony i wspólnie uczcijmy dożynki gminne.
Przy ocenie wieńca dożynkowego (przyznawane będzie od 1 do 5 punktów) brane będą pod uwagę:
• sposób wykonania wieńca lub kosza dożynkowego (zgodność z tradycją w zakresie kompozycji, formy, materiału i techniki),
• wartości artystyczne związane z kulturą robienia wieńca lub kosza dożynkowego (zachowanie elementów tradycyjnych),
• różnorodność materiałów użytych do wykonania wieńca lub kosza dożynkowego (kłosy, ziarna zbóż, zioła, kwiaty, owoce, warzywa itp.),
• walory estetyczne (kompozycja, architektura bryły, dobór barw),
• poziom i styl wykonania.
Wieńce nie mogą zawierać elementów plastiku, styropianu, sztucznych kwiatów itp., zaś ich konstrukcja wieńców musi umożliwiać ich przenoszenie.
Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się podczas dożynek w Wilczętach – 7 września 2024 r. Wieńce oceniać będzie komisja konkursowa, której będzie przewodził Wójt Gminy Wilczęta.
Termin zgłoszeń do konkursu upływa 23 sierpnia 2024 r. (do godz. 12:30).
Druki zgłoszeniowe dostępne są na stronie internetowej Gminy Wilczęta oraz w sekretariacie Urzędu Gminy Wilczęta.
Napisz komentarz
Komentarze