Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jaka kara grozi za niepłacenie podatku od nieruchomości?

Podatek od nieruchomości należy do ważnych podatków lokalnych. Nierozliczenie go w terminie wiąże się z konsekwencjami, przede wszystkim naliczeniem odsetek za zwłokę. A co wtedy, gdy właściciel nie złoży zawiadomienia o nabyciu nieruchomości? Wtedy również naraża się na konsekwencje karne. Sprawdź, jakie!
Jaka kara grozi za niepłacenie podatku od nieruchomości?

Spóźnienie z zapłatą podatku od nieruchomości

Każdy właściciel mieszkania, domu czy działki, który dopełnia ciążących na nim obowiązków informacyjnych wobec organu podatkowego, zna wysokość ciążącego na nim zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości. Osoby fizyczne otrzymują z urzędu gminy decyzję o wymiarze daniny. Natomiast osoby prawne samodzielnie wyliczają wysokość podatku w deklaracji DN-1.

Spóźnienie z zapłatą podatku od nieruchomości wiąże się z naliczeniem odsetek karnych za zwłokę. Stawka zależy od wysokości stopy procentowej ustalonej przez Radę Polityki Pieniężnej – aktualnie odsetki karne za zaległości podatkowe wynoszą 14,50% w skali roku.

Co więcej, kara za niepłacenie podatku od nieruchomości może się powiększyć m.in. o koszty procedury egzekucyjnej lub grzywnę za uporczywe uchylanie się od uregulowania zobowiązania podatkowego. W przypadku dużych zaległości sankcje te mogą urosnąć do sporych kwot. Szczególnie u podatników, którzy opodatkowaną nieruchomość wykorzystują na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Stawka podatku za lokal firmowy jest bowiem niemal 30-krotnie wyższa niż za nieruchomości użytkowane wyłącznie prywatnie.

Niezłożenie deklaracji lub informacji – jakie kary grożą?

Nabycie, przejęcie w użytkowanie wieczyste lub posiadanie nieruchomości wymaga od podatnika złożenia w urzędzie gminy lub miasta odpowiedniej dokumentacji:

Osoby fizyczne: Informacja o nieruchomościach i obiektach budowlanych IN-1,

Osoby prawne i jednostki organizacyjne, w tym spółki niemające osobowości prawnej: deklaracja na podatek od nieruchomości DN-1.

Na przekazanie do organu podatkowego powyższych dokumentów nabywca ma 14 dni. Dodatkowo osoby prawne muszą składać deklarację DN-1 do 31 stycznia każdego kolejnego roku podatkowego.

Niezłożenie wymaganych dokumentów wiąże się z konsekwencjami. Przy czym są one inne dla osób fizycznych, a inne dla osób prawnych.

W przypadku deklaracji DN-1 zastosowanie ma art. 54 § 1 Kodeksu karnego skarbowego. Zgodnie z tym przepisem, kto nie ujawnia organowi podatkowemu przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych lub karze pozbawienia wolności bądź obu tym karom łącznie.

Natomiast dla osób fizycznych zastosowanie ma art. 80 tego aktu prawnego. Wskazuje on, że osoba, która wbrew obowiązkowi nie składa w terminie wymaganej informacji podatkowej, podlega karze grzywny do 120 stawek dziennych. Stawka dzienna w 2024 r. wynosi od 141,40 zł do 56 560 zł.

Ważne! Obowiązek złożenia informacji IN-1 lub deklaracji DN-1 dotyczy także posiadaczy nieruchomości zwolnionych z opodatkowania na mocy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych lub indywidualnych ustaleń gmin. Podatnik dołącza wtedy do dokumentacji odpowiednio załącznik ZIN-2 lub ZDN-2, jednak wciąż ma obowiązek złożyć zawiadomienie w urzędzie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama