Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bliski koniec rekultywacji składowiska odpadów

Eksploatowane od 1995 roku składowisko odpadów w Braniewie zostało wypełnione i zamknięte. 10 usypanych z odpadów pryzm energetycznych czekało na rekultywację i przywrócenie środowisku tego zdegradowanego terenu.

Autor: MPEC w Braniewie

W 2020 roku podjęta została decyzja o zintensyfikowaniu działań w zakresie rekultywacji składowiska odpadów w Braniewie. Przystąpiono do opracowania dokumentacji wymaganej dla tego procesu. Po uzyskaniu wymaganych prawem decyzji (decyzja wyrażająca zgodę na zamknięcie i rekultywację składowiska wydana przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie) w 2023 roku podjęte zostały prace rekultywacyjne. Aktualnie prace te – prowadzone przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z.o.o. – są już bardzo zaawansowane.

Zgodnie z wytycznymi projektowymi oraz wydaną decyzją, rekultywacja zakłada przemieszczenie zalegających na pryzmach odpadów w taki sposób, aby docelowo powstały dwie bryły (kwatery). Grunt pod 10 pryzmami był uszczelniony bentomatą na etapie budowy składowiska. Dlatego też przed przemieszczaniem odpadów należało uszczelnić przestrzenie między pryzmami. Obecnie grunt pod składowanymi odpadami jest w pełni uszczelniony, co zabezpiecza wody podziemne przed zanieczyszczeniem. Odpady zostały przemieszczone i odpowiednio ukształtowane, tworząc dwie równomierne bryły.

Rekultywacja składowiska zapobiegnie w przyszłości wielu zagrożeniom środowiskowym, między innymi takim jak:
– zagrożenia dla wód podziemnych i powierzchniowych,
– zagrożenia dla powietrza atmosferycznego,
– zagrożenia dla środowiska gruntowego,
– zagrożenia dla krajobrazu.

Rekultywacja składowiska to proces, w trakcie którego zniszczone tereny przywracane są dla środowiska jako tereny ponownie użyteczne. Poprzez zabiegi techniczne, agrotechniczne i uprawowe zostaną stworzone takie warunki, aby naturalne procesy przemian biochemicznych zachodzące wewnątrz składowiska przebiegały w sposób możliwie jak najszybszy, przy jak najmniejszym niekorzystnym oddziaływaniu na środowisko.

Powiązane galerie zdjęć:

 

 


"NOWINY PÓŁNOCNE"
Gazeta Warmii i Mazur – także w Braniewie i powiecie braniewskim

 

REKLAMA W GAZECIE:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama