Uczniowie, studenci i nauczyciele mogą wziąć udział w szkoleniu podstawowym pod hasłem „Wakacje z WOT” w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Na ochotników z Warmii i Mazur, którzy podejmą to wyzwanie tego lata, czekają dwa terminy szkolenia 16-dniowego. Po szkoleniu ochotnicy złożą uroczystą przysięgę wojskową i staną się pełnoprawnymi żołnierzami, a służbę pełnić będą blisko miejsca zamieszkania.
Zainicjowany w 2019 roku projekt „Wakacje z WOT” cieszy się ogromnym zainteresowaniem, również na Warmii i Mazurach. Szkolenie w letniej przerwie od nauki przygotowane przez Wojska Obrony Terytorialnej skierowane jest przede wszystkim do ludzi stawiających pierwsze kroki w dorosłym życiu. Wstępując do WOT mogą oni podjąć pierwsze poważne zobowiązanie, jednocześnie w sposób aktywny spędzić czas wolny od nauki w koszarach. W okresie tym wyzwanie podjąć mogą także rodzice, nauczyciele oraz wszyscy chętni spełniający wymogi formalne, którzy chcą dobrze wykorzystać przerwę wakacyjną.
4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej zaplanowała dwa terminy szkolenia podstawowego w projekcie „Wakacje z WOT”. Pierwszy to okres od 28 czerwca do 13 lipca, natomiast drugi termin to czas od 16 do 31 sierpnia. Oba szkolenia odbędą się w Braniewie, w pododdziale podległym 4W-MBOT.
Szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które ochotnicy odbędą podczas wakacji, zwieńczy uroczysta przysięga wojskowa i tym samym zostaną oni żołnierzami Wojska Polskiego.
Forma pełnienia służby, jaką oferują Wojska Obrony Terytorialnej jako jedyna pozwala na zbalansowanie służby z życiem osobistym i zawodowym.
Chcesz wstąpić do WOT? Nic prostszego! Skontaktuj się z rekrutrem
Wniosek o powołanie można także złożyć bezpośrednio w Wojskowym Centrum Rekrutacji lub elektronicznie przez platformę ePUAP.
Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. Utworzone zostały 1 stycznia 2017 roku. Na czas wojny głównym zadaniem WOT jest współdziałanie z wojskami operacyjnymi, natomiast w czasie pokoju – wsparcie operacji zarządzania kryzysowego, w tym przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
Napisz komentarz
Komentarze