Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Założyli mundur w wyjątkowym dniu – Dniu Dumy z Munduru

150 osób przekroczyło bramę braniewskiej jednostki Wojsk Obrony Terytorialnej, aby rozpocząć szkolenie wojskowe. Po jego zakończeniu rozpoczną oni służbę w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.
Założyli mundur w wyjątkowym dniu – Dniu Dumy z Munduru

Autor: 4W-MBOT

80 rekrutów będzie szkoliło się przez 16 dni. To osoby, które do tej pory nie miały do czynienia z wojskiem. Będą zatem poznawać podstawy – obsługę broni, strzelanie, poruszanie się w terenie, taktykę, pierwszą pomoc na polu walki. Szkolenie zakończą złożeniem uroczystej przysięgi. Pozostałe 70 osób składało już przysięgę wojskową. One mają osiem dni, aby przypomnieć sobie wojskowe działania i zgrać się z kolegami i koleżankami, z którymi później będą służyć w swoich macierzystych batalionach: w Braniewie, Morągu, Olsztynie, Giżycku i Ełku.

Dumni z munduru

Dzień przyjęcia nowych żołnierzy zbiegł się z wyjątkowym wydarzeniem, obchodzonym po raz pierwszy w Polsce „Dniem Dumy z Munduru”.
Za zgodą ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza dowódca WOT gen. bryg. dr Krzysztof Stańczyk ustanowił 10 maja „Dniem Dumy z Munduru” w WOT. W tym dniu żołnierze WOT, będący w czynnej służbie – pełniący terytorialną służbę wojskową, żołnierze Aktywnej Rezerwy, żołnierze zawodowi mogli udać się z miejsca zamieszkania do miejsc pracy/służby w umundurowaniu polowym. Żołnierze pełniący TSW oraz AR mogli występować w  swoim miejscu pracy w umundurowaniu polowym, bez konieczności powołania do służby, z zachowaniem zasad żołnierskiego zachowania i przepisów ubiorczych.
Zaś kandydaci do służby właśnie tego dnia założyli mundury po raz pierwszy. Było to dla nich szczególne przeżycie – pierwszy dzień ich służby w WOT, a także pierwszy raz, gdy mieli okazję ubrać mundur, który będzie towarzyszył im w trakcie ich misji.

Ale najpierw formalności

Początek służby to jednak nie tylko moment założenia munduru, to również czas na spełnienie formalności i przygotowanie się do wymagających wyzwań, jakie stawia przed nimi służba wojskowa. Pierwszego dnia nowi rekruci wypełniali dokumenty, poznawali strukturę jednostki, a także mieli okazję po raz pierwszy zapoznać się z  kolegami i koleżankami, którzy staną się ich towarzyszami broni. Nie zabrakło również czasu na aktywność fizyczną. Zaliczenie prób sprawnościowych w ramach wychowania fizycznego to nie tylko test umiejętności, lecz także dowód determinacji i gotowości do wyzwań, które czekają przed żołnierzami WOT.

Teraz ciężka praca

Teraz nadszedł czas na intensywne szkolenie. Przez kolejne dwa tygodnie nowi rekruci będą podejmowali działania, które mają za zadanie przygotować ich do pełnienia służby. Będą zdobywać nie tylko wiedzę teoretyczną, lecz przede wszystkim praktyczne umiejętności, które będą niezbędne w ich dalszych działaniach.
Najważniejszym momentem będzie złożenie przysięgi. Uroczystość ta odbędzie się 25 maja w Braniewie i będzie ukoronowaniem ich szkolenia. To wtedy nowi żołnierze publicznie wyrażą swoje oddanie służbie, wierność Ojczyźnie i gotowość do poświęcenia dla dobra społeczeństwa.
W WOT służy ponad 40 tys. żołnierzy, z czego około 3,5 tys. pełni swoje obowiązki w największej z 18 brygad OT – 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama