Podczas pierwszej sesji Rady Powiatu Braniewskiego pierwszym głosowaniem był wybór przewodniczącego RP. Radni zgłosili dwie kandydatury na to stanowisko: Jarosława Skiby (Porozumienie Samorządowe) i Bożeny Turczyn (Koalicja Obywatelska).
W tajnym głosowaniu wybrana została Bożena Turczyn, zdobywając 8 głosów (na wszystkich obecnych 15 radnych). Radny Skiba otrzymał głosów 7.
Tym samym pierwszy raz w historii Rady Powiatu Braniewskiego na jej czele stanęła kobieta.
— Chciałam podziękować za zaufanie, którym państwo mnie obdarzyli, będę godnie reprezentowała tę funkcje i będę dbała o dobry wizerunek powiatu oraz o rozwój mieszkańców naszego regionu — powiedziała nowo wybrana przewodnicząca. — Dziękuję państwu bardzo za zaufanie. Jest to bardzo duża odpowiedzialność.
Na funkcję wiceprzewodniczącego RP ponownie został zgłoszony Jarosław Skiba. Jego kontrkandydatką została Krystyna Lewańska (KO). W głosowaniu głosy radnych były w tych samych proporcjach, co wcześniej: 7 do 8 i na fotelu obok Bożeny Turczyn zasiadła Krystyna Lewańska.
Na drugiego przewodniczącego zgłoszono Adama Gackiego (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Bogdana Pochodaja (Lokalni Patrioci). Wynik głosowania: 7 do 8 – wiceprzewodniczącym został Bogdan Pochodaj.
Jak zawsze sporo emocji wzbudziło głosowanie dotyczące wyboru starosty braniewskiego. Radny Mateusz Sobieszczuk zgłosił na tę funkcję Leszka Dziąga (Koalicja Obywatelska). Drugą kandydaturę – Stanisława Popiela (Trzecia Droga) zgłosił radny Łukasz Korneluk. I o ile Leszek Dziąg zgodził się kandydować, o tyle Stanisław Popiel nie zgodził się na to, odnosząc się do Łukasza Korneluka, że wcześniejsze ustalenia były inne.
Chodzi zapewne o to, że początkowo układ sił w radzie powiatu miał wyglądać zupełnie inaczej. Prawdopodobnie powiatowa koalicja miała składać się z czterech radnych Porozumienia Samorządowego, trzech radnych Prawa i Sprawiedliwości i dwóch radnych z Trzeciej Drogi. Ostatecznie jednak okazało się, że karty rozdaje Koalicja Obywatelska, wspólnie z Lokalnymi Patriotami i Trzecią Drogą. Potwierdziło to głosowanie kandydatur wicestarosty i etatowego członka zarządu, o czym później.
Po wycofaniu się Stanisława Popiela oprócz Leszka Dziąga nie było więcej kandydatur na stanowisko starosty. W tajnym głosowaniu za Dziągiem głosowało 8 radnych.
— Dziękuję wszystkim, którzy za mną głosowali, ale szanuję także wszystkie głosy odmienne — powiedział nowy starosta. — Liczę na współpracę całej rady w nadchodzącej kadencji. Zapewniam, i ci, którzy mnie znają wiedzą o tym dobrze, że blichtr stanowiska nie nęci mnie. I będę czynił wszystko dla dobra powiatu i jego mieszkańców.
Zgodnie z ustawą na stanowisko wicestarosty kandydata zgłasza starosta. Leszek Dziąg zgłosił na tę funkcję Stanisława Popiela. W wyniku tajnego głosowania kandydatura ta została przez radnych zaakceptowana, oczywiście stosunkiem głosów 8 do 7.
Taki sam wynik był przy głosowaniu nad kandydaturą etatowego członka zarządu – Dominika Kunca (Trzecia Droga).
Do zarządu weszło jeszcze dwóch radnych: Artur Mieczaniec (Lokalni Patrioci), na którego głosowało 9 radnych (6 było przeciw) i Mateusz Sobieszczuk (Koalicja Obywatelska), na którego zagłosowało 12 radnych (przy 3 przeciw).
Napisz komentarz
Komentarze