Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Bon podarunkowy – Jarzębinowy Resort & SPA

Leszek Dziąg starostą, Bożena Turczyn przewodniczącą

Radni Rady Powiatu Braniewskiego wybrali nowego starostę braniewskiego. Został nim Leszek Dziąg. Radni wybrali także przewodniczącego rady powiatu, zastępców, przegłosowali także wybór zarządu.
Leszek Dziąg starostą, Bożena Turczyn przewodniczącą

Autor: Starostwo Powiatowe w Braniewie

Podczas pierwszej sesji Rady Powiatu Braniewskiego pierwszym głosowaniem był wybór przewodniczącego RP. Radni zgłosili dwie kandydatury na to stanowisko: Jarosława Skiby (Porozumienie Samorządowe) i Bożeny Turczyn (Koalicja Obywatelska).
W tajnym głosowaniu wybrana została Bożena Turczyn, zdobywając 8 głosów (na wszystkich obecnych 15 radnych). Radny Skiba otrzymał głosów 7.

Tym samym pierwszy raz w historii Rady Powiatu Braniewskiego na jej czele stanęła kobieta.
— Chciałam podziękować za zaufanie, którym państwo mnie obdarzyli, będę godnie reprezentowała tę funkcje i będę dbała o dobry wizerunek powiatu oraz o rozwój mieszkańców naszego regionu — powiedziała nowo wybrana przewodnicząca. — Dziękuję państwu bardzo za zaufanie. Jest to bardzo duża odpowiedzialność.

Na funkcję wiceprzewodniczącego RP ponownie został zgłoszony Jarosław Skiba. Jego kontrkandydatką została Krystyna Lewańska (KO). W głosowaniu głosy radnych były w tych samych proporcjach, co wcześniej: 7 do 8 i na fotelu obok Bożeny Turczyn zasiadła Krystyna Lewańska.

Na drugiego przewodniczącego zgłoszono Adama Gackiego (Prawo i Sprawiedliwość) oraz Bogdana Pochodaja (Lokalni Patrioci). Wynik głosowania: 7 do 8 – wiceprzewodniczącym został Bogdan Pochodaj.

Jak zawsze sporo emocji wzbudziło głosowanie dotyczące wyboru starosty braniewskiego. Radny Mateusz Sobieszczuk zgłosił na tę funkcję Leszka Dziąga (Koalicja Obywatelska). Drugą kandydaturę – Stanisława Popiela (Trzecia Droga) zgłosił radny Łukasz Korneluk. I o ile Leszek Dziąg zgodził się kandydować, o tyle Stanisław Popiel nie zgodził się na to, odnosząc się do Łukasza Korneluka, że wcześniejsze ustalenia były inne.

Chodzi zapewne o to, że początkowo układ sił w radzie powiatu miał wyglądać zupełnie inaczej. Prawdopodobnie powiatowa koalicja miała składać się z czterech radnych Porozumienia Samorządowego, trzech radnych Prawa i Sprawiedliwości i dwóch radnych z Trzeciej Drogi. Ostatecznie jednak okazało się, że karty rozdaje Koalicja Obywatelska, wspólnie z Lokalnymi Patriotami i Trzecią Drogą. Potwierdziło to głosowanie kandydatur wicestarosty i etatowego członka zarządu, o czym później.

Po wycofaniu się Stanisława Popiela oprócz Leszka Dziąga nie było więcej kandydatur na stanowisko starosty. W tajnym głosowaniu za Dziągiem głosowało 8 radnych.

— Dziękuję wszystkim, którzy za mną głosowali, ale szanuję także wszystkie głosy odmienne — powiedział nowy starosta. — Liczę na współpracę całej rady w nadchodzącej kadencji. Zapewniam, i ci, którzy mnie znają wiedzą o tym dobrze, że blichtr stanowiska nie nęci mnie. I będę czynił wszystko dla dobra powiatu i jego mieszkańców.

Zgodnie z ustawą na stanowisko wicestarosty kandydata zgłasza starosta. Leszek Dziąg zgłosił na tę funkcję Stanisława Popiela. W wyniku tajnego głosowania kandydatura ta została przez radnych zaakceptowana, oczywiście stosunkiem głosów 8 do 7.
Taki sam wynik był przy głosowaniu nad kandydaturą etatowego członka zarządu – Dominika Kunca (Trzecia Droga).

Do zarządu weszło jeszcze dwóch radnych: Artur Mieczaniec (Lokalni Patrioci), na którego głosowało 9 radnych (6 było przeciw) i Mateusz Sobieszczuk (Koalicja Obywatelska), na którego zagłosowało 12 radnych (przy 3 przeciw).

 

 

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

rozczarowany 10.05.2024 13:00
Pierwotny układ sił nie był do końca przemyślany, nie zadowolił szczególnie jednego pana i niestety nastąpiła klapa.

Karol 08.05.2024 22:16
Gratuluje Panie Stanisławie

Juzek przez u 08.05.2024 14:36
Czy to oznacza, że definitywnie pożegnaliśmy w powiecie PiS???

Reklama
Reklama
Reklama