Celem spotkania było uświadomienie dzieciom czym jest hejt i jakiego typu zachowania się do niego zaliczają. Należy pamiętać, że przemoc, to nie tylko agresja fizyczna. Zaliczają się do niej również takie zachowania jak przezywanie, ośmieszanie, obrażanie, obraźliwe gesty, a nawet groźby.
Policjanci wraz z zaproszonym profilaktykiem – Leszkiem Dowgiałło – tłumaczyli czym jest hejt, jak go unikać, ale również co zrobić, jeżeli go doświadczymy. Przestrzegli młodzież, że nawet anonimowe, ale niezgodne z przepisami prawa komentarze, czy wypowiedzi umieszczone na portalach społecznościowych mogą nieść za sobą konsekwencje prawne dla ich autorów. Przypomnieli również, jak bardzo mylne jest przekonanie o anonimowości w sieci. Funkcjonariusze przypomnieli również o odpowiedzialności prawnej osób nieletnich.
Okazuje się, że tematy związane z cyberprzemocą, korzystaniem z komunikatorów, portali społecznościowych, tworzeniem fikcyjnych kont, to tematy, które bezpośrednio dotyczą wielu z nas, ale ich zagrożenia często są poza świadomością użytkowników. Zgłębianie wiedzy o tym w dzisiejszej rzeczywistości jest bardzo ważne i cieszymy się, że mogliśmy przekazać swoją wiedzę uczniom tej szkoły.
Napisz komentarz
Komentarze