Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie oraz Nadleśnictwo Zaporowo połączyły wspólne działania w zakresie prewencji społecznej i propagowaniu kampanii „Stop pożarom traw”.
O bezpieczeństwie i tegorocznej kampanii w siedzibie Nadleśnictwa Zaporowo rozmawiali: nadleśniczy Andrzej Kozłowski, komendant powiatowy PSP w Braniewie st. bryg. Ireneusz Ścibiorek oraz Antoni Czyż, specjalista ds. ochrony p.poż, ochrony przyrody i edukacji leśnej.
— To właśnie przełom zimy i wiosny należy do jednych z najbardziej niebezpiecznych w ciągu roku — mówi st. bryg. Ireneusz Ścibiorek. — Wbrew obiegowej opinii pożar łąki nie użyźni gleby, a wręcz odwrotnie – wyjałowi ją. Cenne rośliny wyginą, a najszybciej odrosną chwasty. Zdaniem naukowców, wypalanie traw to najgorszy sposób przygotowania łąki do wegetacji. Niestety, zdarza się, że ogień z łąk przenosi się na pobliskie lasy. Niszczą młode drzewa, a te dojrzałe i starodrzewy poważnie uszkadzają. Każdego roku dochodzi do kilkunastu tego typu pożarów. Coraz cieplejsze i bardziej suche wiosny powodują, że to niebezpieczeństwo coraz bardziej przekłada się na realne zagrożenia wybuchów pożarów. Pożary traw – z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary – angażują dużą liczbę strażaków. Strażacy, zaangażowani w gaszenie pożarów traw nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni w innym miejscu.
Nie wypalajcie traw!
Pomimo apeli strażaków strażacy już w tym roku odnotowują zgłoszenia dotyczące pożarów traw i nieużytków. 10 marca w Głębocku (gm. Lelkowo) strażacy ochotnicy z OSP Głębock i OSP Lelkowo gasili palące się nieużytki.
Napisz komentarz
Komentarze