Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Bon podarunkowy – Jarzębinowy Resort & SPA

Odwaga i poświęcenie. Saperzy szkolą się i pokazują swoje umiejętności

BRANIEWO. Podjąć, bezpiecznie przewieźć i unieszkodliwić – takie działania około 250 razy w minionym roku podejmowali braniewscy saperzy.

Autor: © st. kpr. Piotr Szafarski

W minionym – 2023 roku – saperzy z patrolu saperskiego 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej zabezpieczyli niemal 1,1 tys. niewybuchów, znalezionych na terenie trzech powiatów: braniewskiego, elbląskiego i bartoszyckiego. W sumie wyjeżdżali do 250 zgłoszeń.

Żołnierze z 9 patrolu saperskiego na bieżąco podnoszą swoje kwalifikacje niezbędne w codziennej, trudnej służbie. Patrol saperski każdego dnia unieszkodliwia wciąż niebezpieczne niewypały i niewybuchy z II wojny światowej, zwane „zardzewiałą śmiercią”.

Podczas ostatniego spotkania z mediami saperzy zaprezentowali swój sprzęt, to, jak działają oraz jakie mają umiejętności. I choć liczba ich interwencji była mniejsza niż w roku 2022 (w 2022 roku saperzy zrealizowali 230 interwencji; podjęli i zneutralizowali prawie 2,2 tysiąca niewybuchów i niewypałów; najwięcej było wojennej amunicji strzeleckiej, pocisków artyleryjskich i granatów moździerzowych, ale trafiały się też miny, pociski rakietowe i bomby lotnicze), to i tak ponad tysiąc niewybuchów w roku 2023 (wśród nich granaty moździerzowe, pociski artyleryjskie, bomby i miny przeciwpancerne i przeciwpiechotne) – robi wrażenie.

Tradycyjnie w imieniu saperów przypominamy i apelujemy: Znalazłeś, nie dotykaj! Miejsce znalezienia niewybuchu należy wyraźnie oznaczyć i zabezpieczyć przed dostępem osób trzecich i zgłosić zdarzenie na Policję.

Powiązane galerie zdjęć:

 

 


"NOWINY PÓŁNOCNE"
Gazeta Warmii i Mazur – także w Braniewie i powiecie braniewskim

 

REKLAMA W GAZECIE:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama