Konie i ludzie, czyli przyjaźń od tysięcy lat
Konie towarzyszą ludziom od tysiącleci. Mówimy o okresie, kończyła się prehistoria, a zaczęła starożytność. Długo, prawda? Oczywiście konie pomagały w pracach na roli, a także jako zwierzęta juczne. Jak wyglądałby handel, gdyby nie one? Warto zapamiętać, że do czasów zakładania na świecie linii kolejowych (XVIII wiek), to właśnie konie były podstawowym i najszybszym środkiem poruszania się po lądzie. Jeśli mówimy o jeździectwie, należy wspomnieć, że konie zapisały się w historii naszego kraju złotymi literami, ponieważ polska jazda uważana była za wzór do naśladowania przez wojska całej Europy. Pomijając oczywiście aspekty historyczne, trzeba dobitnie podkreślić, że jeździectwo jest klasą samą w sobie. Chodzi o ścisłą współpracę między koniem a człowiekiem. Człowiek polega na sile i zwinności konia, lecz sukces dobrej jazdy tkwi w zaufania, jakie pokładamy w koniu, stopnia wyszkolenia naszego rumaka, a także własnej stanowczości, cierpliwości i odwagi. Łatwo można wysnuć wniosek, że praca z końmi kształtuje charakter. Choćby dlatego warto się zapisać – spróbować swych sił i nawiązać relację z lojalnym towarzyszem człowieka.
Pierwsza lekcja jazdy – bać się, czy nie?
Otóż, jeśli naprawdę rozważamy, czy zapisać się na jazdę konną, mogą nam towarzyszyć w równym stopniu ekscytacja, jak i obawy. Ostatecznie wyruszamy na spotkanie z nieznanym. Czy sobie poradzimy, czy koń nas polubi i usłucha? Tymczasem pierwsza jazda konna może wydać się nieco mniej spektakularna, ponieważ najpierw czeka nas oprowadzanie po obiekcie oraz nauka pielęgnacji konia. Szczotki, czerpak, siodło, uprząż, ochraniacze i kaloszki dla konia – są to podstawowe elementy składające się na wyposażenie każdej wyprawy. Kiedy już nauczymy się obsługiwać konia, siedzieć w siodle, prowadzić zwierzę, w zależności do naszych postępów będziemy mogli jeździć już bez instruktora na przykład po pobliskim lesie. Pamiętajmy też, że każdy uczy się w swoim tempie i nie ma co porównywać się do osiągnięć innych. Najważniejsze, abyśmy czuli się pewnie i bezpiecznie, a także czerpali maksymalnie dużo radości z budowania relacji z końmi.
Inne zalety jazdy konnej
Skoro już wiemy, że historia współpracy między koniem a człowiekiem sięga tysiące lat wstecz, warto pamiętać, że nie wzięła się ona znikąd. Oswojony koń to dobry, lojalny towarzysz długich wędrówek. Dziś możemy praktykować tradycje, opiekując się końmi, spędzając z nimi czas, ucząc się okazywać im szacunek, a są to wartości same w sobie. Spędzając czas z końmi, relaksujemy się i dbamy o zdrowie psychiczne. Inna sprawa, że jazda konna jest przecież sportem, w dodatku sportem na świeżym powietrzu, co za tym idzie, spala kalorie, pobudza apetyt, rozwija mięśnie. Jeśli zależy nam na ładnej sylwetce i ogólnym rozwoju ciała, jazda konna jak najbardziej może być ciekawym sposobem na poradzenie sobie ze zbędnymi kilogramami.
Napisz komentarz
Komentarze