Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nie masz prezentu? Podaruj czujkę – proponują strażacy

REGION. W przedświątecznym okresie strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie, wraz z druhami Ochotniczych Straży Pożarnych przygotowali dla mieszkańców naszego regionu akcję społeczną, proponującą zakup czujki jako świątecznego prezentu.
Nie masz prezentu? Podaruj czujkę – proponują strażacy

Autor: © UM Braniewa

Wciąż niewiele gospodarstw domowych Polsce jest wyposażonych w urządzenia wykrywające dym i tlenek węgla. Tym bardziej, że te proste narzędzia mogą uratować im życie.

— Pragniemy jako strażacy dotrzeć do świadomości jak największej liczby osób — mówi st. bryg. Ireneusz Ścibiorek, komendant powiatowy KP PSP w Braniewie. — Zwłaszcza w przedświątecznym okresie, kiedy planujemy prezenty dla naszych najbliższych, spróbujmy rozważyć, czy ktoś w naszym otoczeniu nie potrzebuje czujki dymu i tlenku węgla. Być może od lat członkowie naszych rodzin czy znajomi żyją bez odpowiednich zabezpieczeń w postaci prostych urządzeń pomiarowych. Czujkę wykrywająca dym czy tlenek węgla można kupić już od kilkudziesięciu złotych – czy nie jest to cena warta uratowania ludzkiego życia?
 

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
1. Systematycznie czyść, sprawdzaj szczelność i wykonuj przeglądy techniczne przewodów kominowych.
2. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta.
3. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych.
4. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych.
5. W przypadku wymiany okien na nowe, sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację.

 

Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla.
W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej.

 

Główne przekazy kampanii ,,Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”:
- Każdego roku w naszych mieszkaniach i domach powstaje kilkadziesiąt tysięcy pożarów i kilka tysięcy zdarzeń, gdzie dochodzi do emisji tlenku węgla. Nasz dom jest miejscem, w którym każdy z nas czuje się najbezpieczniej. Pomimo tego, to właśnie tam ginie największa liczba osób, a ofiarami pożarów są najczęściej ich sprawcy.
- Tlenek węgla to bardzo trujący gaz. Nie jest on wyczuwalny przez ludzkie zmysły. Tlenku węgla NIE usłyszysz! NIE zobaczysz! NIE poczujesz!
- W okresie grzewczym wzrasta ryzyko powstania pożarów i zatruć tlenkiem węgla w budynkach mieszkalnych. Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym.
- Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.
Państwowa Straż Pożarna rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.
- Państwowa Straż Pożarna przypomina o obowiązku właściwego utrzymania stanu technicznego czujek dymu i tlenku węgla (m.in. wymianę baterii).
- Państwowa Straż Pożarna zwraca uwagę na fakt, że czujka tlenku węgla nie zastępuje przeglądu technicznego przewodów wentylacyjnych i kominowych.

 

 

 


"NOWINY PÓŁNOCNE"
Gazeta w Braniewie i powiecie braniewskim

 

REKLAMA W GAZECIE:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama