Wielu mieszkańców Braniewa zetknęło się z panią Franciszką tuż przed... ślubem. Bowiem przez wiele lat była odpowiedzialną za Katolicką Poradnię Rodzinną przy Parafii św. Antoniego w Braniewie. To ona prowadziła kursy przedmałżeńskie, które narzeczeni musieli obowiązkowo przejść przed zawarciem sakramentu małżeństwa.
Tak o pracy Franciszki Kasprzyckiej pisał w 2014 roku „Gość Niedzielny”, w tekście pt. „Ekipa od rozplątywania supłów”: „W tym roku Katolicka Poradnia Rodzinna przy parafii św. Antoniego w Braniewie obchodzi 20-lecie działalności. Franciszka Kasprzycka pracuje tam od początku. Przyznaje, że zasadniczym kierunkiem pracy jest przygotowanie narzeczonych do zawarcia małżeństwa, ale przez dwie dekady działania pracownicy poradni włączali się w różne formy pomocy rodzinie – przez jakiś czas działał tu Punkt Konsultacyjny Poradnictwa Rodzinnego, powołany do życia wspólnie z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Pomocą objęci byli również bezrobotni, którzy stracili pracę w PGR-ach, przez krótki okres były również prowadzone kursy przygotowujące dla rodziców i rodziców chrzestnych, zajęcia dla młodzieży w szkołach i wiele innych inicjatyw”.
Ale nie była to jej jedyna pasja i zajęcie. Jako pedagog była wychowawczynią kilku pokoleń, także jako harcerka. W tym jako komendantka Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Braniewie. To właśnie harcerze, ale też jej najbliżsi znajomi, nazywali ją „Niusią”.
— Druhno Niusiu do zobaczenia na niebiańskich połoninach przy harcerskich watrach — taki wpis pojawił się dzisiaj na jednej z facebookowych stron.
Franciszka Kasprzycka była dyrektorem Poradni Wychowawczo-Zawodowej (przemianowanej w 1993 r. na Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną) w Braniewie. Objęła tę funkcję 1 kwietnia 1982 r.
— Pasja zawodowa pani Franciszki, przez bliskich współpracowników zwanej „Niusią”, jej wiedza pedagogiczno-psychologiczna, a także otwartość na ludzi pozwoliły w szybkim tempie pozyskiwać do pracy kolejnych młodych, kompetentnych psychologów, pedagogów oraz logopedów. Poszerzać zakres działań poradni np. poprzez nawiązanie współpracy z zagranicznymi partnerami — czytamy we wspomnieniach zamieszczonych na stronie internetowej PPP w Braniewie.
Pani Franciszka była dyrektorem poradni do roku 1997. Działała także w Punkcie Poradnictwa Specjalistycznego, funkcjonującym przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Braniewie.
Była również sekretarzem w Radzie Organizacji Pozarządowych, działającej w powiecie braniewskim.
W 1997 r. włączyła się w działalność Towarzystwa Miłośników Braniewa, zostając jego prezesem. Pełniła tę funkcję aż przez trzy kadencje w latach 1997-2000, 2001-2004, 2005-2009.
Napisz komentarz
Komentarze