Dosłownie kilkanaście dni temu odebrałem telefon od jakiegoś mężczyzny, który przedstawił się jako stary znajomy Andrzeja Zielińskiego. Zapytał się, czy nie wiem, co się z panem Andrzejem dzieje – bo nie ma z nim żadnego kontaktu.
Nie było tajemnicą, że Andrzej Zieliński ciężko chorował – powiedziałem więc, że zapewne wraca do zdrowia i pewnie wszystko jest w porządku.
— Ale nie umarł? — zapytał głos w słuchawce.
Pytanie było tak abstrakcyjne, że roześmiałem się. Przecież Andrzej wróci do zdrowia. Przecież znów zobaczymy się w Braniewskim Centrum Kultury, gdzie mieści się redakcja Portalu Braniewo, a BCK to drugi dom Andrzeja.
Niestety, nie miniemy się już na korytarzu, nie zobaczymy na żadnej wystawie, ani plenerze...
Andrzeju, będzie Cię brakowało...
Andrzej Zieliński Urodził się w Szczecinie, ale od lat 60-tych mieszkał i tworzył w Braniewie. Jego ulubioną techniką malarską była akwarela, sztuka trudna do opanowania, ale dająca też mnóstwo satysfakcji. W akwareli nie ma poprawek, biel z papieru sprawia, że od początku pracy trzeba mieć już wszystko ułożone w głowie. Akwarele autora to miejsca, które mieszkańcy Braniewa i okolic, możemy umiejscowić, to jakby dokumentacja miejsc, które wciąż się zmieniają i często giną bezpowrotnie.
— Bardziej interesuje mnie powstawanie obrazu, niż skończone dzieło — mówił artysta. — Tworząc można, choć na chwile przenieść się w inne lepsze światy.
Jego prace znajdują się miedzy innymi w Australii, Nowej Zelandii, USA, Wielkiej Brytanii, w Niemczech, Rosji oraz w zbiorach prywatnych w całej Polsce. Jeszcze do niedawna współpracował w tworzeniu wielu książek, wydawnictw, projektów, katalogów. Tworzył ilustracje oraz scenografie. Od wielu lat pracował z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi przekazując im swoje artystyczne doświadczenie. Był organizatorem oraz pomysłodawcą wielu plenerów oraz warsztatów artystycznych, w których skład wchodzi między innymi „Międzynarodowy Plener Malarski – Warmińskie Spotkania Twórcze”. Uczestnik wielu plenerów w Polsce oraz za granicą. Członek SPIFA w Bydgoszczy, współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Sztuki, galerii w Miejskim Ośrodku Sportu w Braniewie, w Braniewskim Klubie Garnizonowym oraz w Braniewskim Centrum Kultury. Członek towarzystwa Miłośników Braniewa. Swoje prace prezentował podczas wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w tym za granicą.
Napisz komentarz
Komentarze