W projekcie „Młodzi głosują 2023”, organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, podstawową zasadą jest neutralność polityczna. Uczniowie i uczennice samodzielnie tworzą kampanię profrekwencyjną i przeliczają głosy. Ze wsparciem nauczycieli i koordynatora, przez własne doświadczenie uczą się o najważniejszych mechanizmach demokracji i jak cennym prawem jest prawo wybierania swoich przedstawicieli.
W ramach projektu zostały przeprowadzone lekcje o parlamencie, świadomym wyborze, czy referendum. Wszystko w celu kompleksowego budowania zainteresowania polityką, które zaowocuje obywatelskimi nawykami w przyszłości. W celu zachęcenia do głosowania młodzież oplakatowała szkołę – wykorzystano materiały otrzymane z CEO, infografikę o Sejmie i Senacie. Plakaty zachęcające do udziału w wyborach wykonali także uczniowie, którzy wykazali się kreatywnością o czym świadczyły stworzone przez nich hasła.
Na tablicy zostały umieszczone Zasady Głosowania oraz Karta, na której odliczano czas do szkolnych wyborów.
Frekwencja w wyborach [odbyły się 9 października 2023 r. – przyp. red.] wyniosła 52,29%.
A tak wyglądały wyniki wyborów:
1. KKW KOALICJA OBYWATELSKA
2. KW KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ
3. KW NOWA LEWICA
4. KW PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
5. KKW TRZECIA DROGA
6. KW NORMALNY KRAJ
7. KW BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY
8. KW POLSKA JEST JEDNA
W referendum frekwencja wyniosła 34,40%.
Ogólnokrajowe wyniki szkolnych symulacji wyborów w projekcie „Młodzi głosują 2023” można znaleźć na stronie Platforma „Młodzi głosują”
Napisz komentarz
Komentarze