Wynajem mieszkań jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Wielu z nas rozpoczyna samodzielne życie właśnie od mieszkania na wynajem. Wrocław i inne duże polskie miasta mają ciekawą ofertę mieszkań na wynajem. We wcześniej wspomnianym Wrocławiu dość ciekawą inwestycją jest ta od PFR Nieruchomości przy ulicy Kolejowej, gdzie powstaje osiedle z mieszkaniami przeznaczonymi tylko pod wynajem. Normalną rzeczą jest to, że przy użytkowaniu lokali powstają uszkodzenia.
Za jakie uszkodzenia odpowiada najemca?
Osoba użytkująca dany lokal odpowiada za jego stan. Dlatego wiele z uszkodzeń powstałych w wynajmowanych mieszkaniach musi być naprawiane przez osoby zamieszkujące. Przepisy mówią, że najemca musi oddać mieszkanie w takim stanie, w jakim je wynajął.
Ściany i podłogi
Zgodnie z prawem, to najemca odpowiada za stan ścian i podłóg. Jeżeli osoba zajmująca mieszkanie ubrudziła ściany na przykład poprzez częste opieranie się o nie, to jej zadaniem jest odmalowanie ich. Najemca również musi usunąć dziury w ścianach powstałe po wbijaniu przez niego kołków i gwoździ. Podobna sytuacja występuje z podłogami. Zarysowania powstałe w wyniku przesuwania ciężkich rzeczy przez lokatorów również muszą być usunięte przez najemcę.
Zachowanie czystości
Po stronie najemcy jest również zachowanie odpowiedniego standardu higieniczno-sanitarnego. Jeżeli lokatorzy zaniedbają ten element, to wynajmujący ma prawo potrącić z kaucji ewentualne koszty związane z doprowadzeniem lokalu do odpowiedniego stanu. Brak zachowania czystości z czasem może prowadzić do uszkodzeń sprzętów kuchennych, czy do rozwoju pleśni na fudze w łazience.
Nagłe uszkodzenia
Wystarczy chwila nieuwagi, by coś przewrócić, upuścić lub stłuc itp. Uszkodzenia tego typu, które zostały spowodowane przez najemcę, muszą również przez niego zostać usunięte. Są to uszkodzenia, które przekraczają konsekwencje normalnego użytkowania mieszkania.
Za jakie uszkodzenia odpowiada wynajmujący?
Wynajmujący nie jest całkowicie zwolniony z konserwacji wynajmowanego mieszkania. Wiele uszkodzeń i zniszczeń powstaje w wyniku prawidłowego funkcjonowania. Wszystkie sprzęty w domu z czasem się zużywają i w pewnym momencie psują. Za ich wymianę odpowiada wynajmujący.
Po stronie osoby wynajmującej leżą również wszelkie naprawy związane z hydrauliką i elektryką.
Podsumowanie
Odpowiedzialność za likwidację szkód powstałych w mieszkaniu odpowiadają obie strony. Najemca musi usuwać wszystkie szkody własne oraz dbać o stan mieszkania. Musi być ono w takim samym stanie jak w momencie jego wynajęcia. Dlatego na przykład ubrudzone ściany należy odmalować przed zdaniem mieszkania.
Wynajmujący musi usuwać wszelkie szkody powstałe w wyniku prawidłowego użytkowania. Sprzęty w mieszkaniu się zużywają i w pewnym momencie wymagają wymiany. Tak samo zużywają się instalacje elektryczne, wodne, gazowe i kanalizacyjne. Ich konserwacja i naprawa również leży po stronie wynajmującego.
Napisz komentarz
Komentarze