Jak i gdzie sadzić jeżówki?
Jeżówki nie należą do zbyt wymagających roślin, będą więc pięknie rosły w różnych typach ogrodów. Mogą być sadzone w grupach lub pojedynczo, ale układ w grupach jest bardziej efektowny. Pojedyncza roślina bywa wysoka i ma wiele liści w dolnej części, więc może wydawać się mało atrakcyjna. Zestawienia prezentują się ciekawiej, zwłaszcza jeśli połączy się jeżówki o różnych kolorach kwiatów. Najlepiej jest wybrać miejsce nasłonecznione, dzięki czemu roślina będzie miała odpowiednie warunki do wzrostu i kwitnienia. Jeżówka bez odpowiedniej ilości słońca kwitnie znacznie mniej obficie, może też być niższa i bardziej wątła.
Pielęgnowanie jeżówki – czy są to wymagające rośliny?
Najlepszymi roślinami do ogrodu są takie, które nie wymagają zbyt intensywnej pielęgnacji. Jeżówki potrzebują dość żyznej gleby, żeby mogły wyrosnąć na piękne i mocne egzemplarze, dlatego warto wybrać specjalne podłoże o sporej zawartości próchnicy. W gorszej glebie również będą rosły, ale mogą np. słabiej kwitnąć, podobnie jak przy posadzeniu w zacienionym miejscu. Ważne jest też to, że jeżówki trzeba co pewien czas „odnawiać”. Są wieloletnie, ale nie wieczne, po kilku sezonach słabną i trzeba je wykopać, a na rabacie posadzić nowe rośliny. Dzięki temu uzyskuje się ładnie wyglądającą kompozycję na kolejne lata.
Jeżówki a szkodniki ogrodowe i wszystko, co może im zagrozić
Rośliny te nie są zbyt smacznym kąskiem dla ślimaków czy gąsienic różnych motyli, ale czasami mogą być podgryzane. Z reguły wystarczy co pewien czas sprawdzać, czy jeżówki są pozbawione niechcianych gości na liściach, czy w korzeniach. Nie są też atrakcyjne dla zwierząt domowych i najprawdopodobniej długo przeżyją bez najmniejszych uszczerbków. Ich liście i kwiaty dobrze znoszą przypadkowe dotknięcia, a roślina nie obumiera w wyniku obrywania kwiatów np. na bukiety. Płatki kwiatów zaczynają samoistnie przysychać po okresie kwitnienia, ale i wtedy rośliny prezentują się dość atrakcyjnie.
Jeśli chodzi o dodatkową pielęgnację, jeżówki będą lepiej rosły po zastosowaniu odpowiedniego nawozu, szczególnie jeśli podłoże jest gliniaste lub inne słabej jakości. Najlepiej stosować nawóz raz w roku, ale wybrać preparat, który wolno uwalnia swoje składniki do gleby. Osoby, które mają dostęp do naturalnych nawozów np. z kompostownika, jak najbardziej mogą ich używać. Nawożenie jest najskuteczniejsze po zakończeniu okresu wegetacji, ale można też zastosować wybrany rodzaj nawozu podczas przedwiośnia.
Podsumowując, jeżówki są atrakcyjnymi roślinami, które można z powodzeniem posadzić w ogrodzie. Mają pewne wymagania, ale ich pielęgnacja nie jest trudna. Najpiękniej kwitną po posadzeniu na nasłonecznionym stanowisku.
Napisz komentarz
Komentarze