Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama dotacje rpo

Gniazda os i szerszeni. Do kogo (i kiedy) zwrócić się o pomoc?

REGION. Na strychu waszego domu pojawił się kokon szerszeni, albo gniazdo os? Nie musicie od razu dzwonić po strażaków. Ważne też, aby nie podejmować od razu działań zmierzających do usunięcia owadów.
Gniazda os i szerszeni. Do kogo (i kiedy) zwrócić się o pomoc?

Autor: © pixabay.com

Rozpoczął się okres aktywności owadów błonkoskrzydłych. Jednostki ochrony przeciwpożarowej – zgodnie z obowiązującą procedurą – podejmują działania wyłącznie w przypadkach zaistnienia zagrożenia życia i zdrowia. 
Obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu w tym także w zakresie zagrożeń od owadów błonkoskrzydłych spoczywa w myśl prawa budowlanego na właścicielu lub zarządcy budynku.
— W związku z powyższym, zwracamy się z apelem o większą rozwagę przy zgłaszaniu potrzeby naszej interwencji — mówią strażacy.

Co mówi prawo?
Zgodnie z Art. 61 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r Prawo budowlane, właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany:
1) utrzymywać i użytkować obiekt zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 5 ust. 2;
2) zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych odziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.
Zgodnie z powyższym zapisem, zdarzenia związane z wystąpieniem owadów błonkoskrzydłych nie są zdarzeniami nagłymi. Odpowiednio prowadzona administracja obiektu powinna skutecznie uniemożliwiać zagnieżdżenie się owadów.

Działania Straży Pożarnej 
Straż Pożarna prowadzi działania ratownicze w związku z zagrożeniem ze strony owadów błonkoskrzydłych w obiektach, w których mogą one stworzyć bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia. Są to pomieszczenia, w których przebywają osoby o ograniczonej zdolności poruszania się (osoby niepełnosprawne, dzieci, osoby starsze) a także budynki użyteczności publicznej.
W przypadku konieczności likwidacji gniazda owadów, do którego dostęp jest znacznie utrudniony, usuwanie go może wymagać rozbiórki elementów konstrukcji obiektu, o czym właściciel/zarządca zostanie poinformowany.
W pozostałych przypadkach działania strażaków mogą ograniczyć się do:
- ewakuacji osób ze strefy zagrożenia,
- wydzielenia i oznakowania miejsca zdarzenia,
- pisemnego przekazania miejsca zdarzenia właścicielowi, zarządcy lub użytkownikowi obiektu z nakazem dalszego zabezpieczenia, wraz z informacją o konieczności likwidacji gniazda przez specjalistyczną firmę dezynsekcyjną.
Usunięcie gniazda lub roju owadów należy wtedy do zadań właściciela lub zarządcy obiektu (poprzez wyspecjalizowaną firmę która posiada specjalistyczne środki chemiczne).

O tym koniecznie trzeba pamiętać
Nie należy próbować samodzielnie usuwać roju lub gniazda.
Nie należy zbliżać się do gniazda lub roju na odległość mniejszą niż 20 m w terenie otwartym lub opuścić pomieszczenia, w których znajdują się owady.
Nie należy drażnić owadów poprzez rzucanie w nie różnymi przedmiotami, spryskiwania wodą lub środkami owadobójczymi.
Należy ostrzec osoby zbliżające się do miejsca bytowania owadów o ich obecności.
Aby zniechęcić owady do zakładania kolonii, należy wiosną przeglądać szopy, poddasza, altanki i usuwać z nich zauważone zaczątki gniazd. Wszystkie otwory w budynku, którymi owady mogą się przedostać do środka warto zabezpieczyć siatkami ochronnymi.
 

Masz pytania, wątpliwości, oczekujesz pomocy? Zadzwoń!
Stanowisko Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie – numer całodobowy: 47 732 91 95.

 


"NOWINY PÓŁNOCNE"
Gazeta w Braniewie i powiecie braniewskim

 

REKLAMA W GAZECIE:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklamadotacje rpo
Reklama