Prace nad zdigitalizowaniem wieży trwały kilka miesięcy. Właśnie na stronie internetowej Regionalnej Pracowni Digitalizacji w Elblągu pojawiły się gotowe już, opracowane materiały.
Możemy tam odbyć wirtualny spacer — tak po okolicy wieży, jak i w jej wnętrzu. Na filmie obejrzymy poszczególne etapy prac. Są także zdjęcia ze środka wieży.
ZOBACZ EFEKTY PRAC:
Wieża bramna dawnego zamku biskupiego w Braniewie
W ramach nowopowstającego państwa na terenach zdobywanych w Prusach przez Zakon Krzyżacki, na mocy bulli papieża Innocentego IV z 1243 r. utworzone zostały 4 diecezje. Stojący na ich czele biskupi sprawowali w ich obrębie władzę kościelną, ale również zgodnie z papieską bullą Zakon przekazywał im władzę świecką nad 1/3 terytorium danej diecezji. Największą, najbogatszą, a także utrzymującą najdłużej największą niezależność powstałą wówczas diecezją była diecezja warmińska. Do dzisiaj zachowana wieża bramna w Braniewie jest jedną z ostatnich pozostałości zamku, będącego pierwszą murowaną siedzibą jej biskupów.
[WIĘCEJ: Wieża Bramna dawnego Zamku Biskupiego w Braniewie]
Regionalna Pracownia Digitalizacji
Jest pierwszym w województwie warmińsko-mazurskim ośrodkiem digitalizującym w technice 3D. Powstała na bazie CSE „Światowid”. Pierwsze efekty cyfryzacji zbiorów można już oglądać na stronie pracowni. Są tutaj cyfryzowane zasoby kultury i dziedzictwa Warmii i Mazur w postaci muzealiów i materiałów archiwalnych. Materiały zdigitalizowane w Regionalnej Pracowni Digitalizacji będą również służyły do prowadzenia lekcji edukacyjnych i e-learningu w utworzonym punkcie dostępowym — Pracowni Edukacji Regionalnej.
Napisz komentarz
Komentarze