Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

O tym, jak mieszczanie zamek szturmowali

Dzieje wojny trzynastoletniej, związanej z burzliwymi działaniami w Braniewie będą tematem dzisiejszego wykładu Wojciecha Jaroszka.
O tym, jak mieszczanie zamek szturmowali

Autor: pixabay.com

Wojciech Jaroszek opowie o „Braniewie w okresie wojny trzynastoletniej”.

Spotkanie, organizowane przez Towarzystwo Miłośników Braniewa, odbędzie się dzisiaj (28 lipca), o godz. 18.00, w Spichlerzu Mariackim przy ul. Portowej 6.

Wstęp wolny
 

„Brak rozstrzygnięcia militarnego w stosunkach polsko-krzyżackich po niewykorzystanym Grunwaldzie powodował, że wybuchały kolejne nierozstrzygnięte wojny. Bitwa grunwaldzka spowodowała jednak wzrost oporu, albo raczej świadomości mieszkańców Prus, którzy nie chcieli się godzić na dalszy militarny i fiskalny ucisk Zakonu Krzyżackiego. W ciągu kilkudziesięciu lat doszło do powstania samodzielnego organu miast i stanów pruskich jakim został Związek Pruski, a zbliżenie tej organizacji do Królestwa Polskiego spowodowało wybuch najdłuższej wojny polsko-krzyżackiej tzw. wojny trzynastoletniej. Braniewo będące głównym miastem biskupstwa warmińskiego od samego początku opowiedziało się za Związkiem, a po wybuchu wojny stało na czele jego działań na całej Warmii (…).
Na Warmii związkowcy nie czekając na reakcję Krzyżaków prowadzili pośpieszne przygotowania do walki, a energiczne zbrojenie trwało zwłaszcza w Braniewie, gdzie przygotowywano się do walki już od stycznia 1454r. W mieście uznano, że nastał najwyższy czas na zrzucenie jarzma władzy biskupa (…).
Na Warmii powstanie rozpoczęło się właśnie w Braniewie — najważniejszym mieście dominium, gdzie po 6 lutego 1454 mieszczanie przeprowadzili szturm na zamek biskupi, opanowali obiekt, zrabowali mienie, zburzyli mury i wieże od strony miasta (odbudowane po buncie przeciw biskupowi Henrykowi Sorbomowi w roku 1396), zajęli i splądrowali młyny miejskie oraz biskupi folwark w Klejnówku”.

[WIĘCEJ: Wojciech Jaroszek, „1454-1466. Braniewo i północna Warmia podczas wojny trzynastoletniej”, strona internetowa Historia Braniewa — nieznane wydarzenia]

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama