Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Przemyt z marca potwierdzony: to cenne monety

24 rzymskie monety wybite w okresie od I do III wieku naszej ery zatrzymali funkcjonariusze Służby Celnej na przejściu granicznym w Gronowie.
Przemyt z marca potwierdzony: to cenne monety

Autor: Archiwum Izby Celnej w Olsztynie

Zdarzenie miało miejsce w 27 marca tego roku, ale potwierdzenie zabytkowej wartości znaleziska dopiero teraz wpłynęło do celników. Czekali oni na ekspertyzę muzealników, gdyż nie  było gwarancji czy monety są autentyczne.

W pierwszy dzień świąt Wielkiej Nocy na przejściu granicznym w Gronowie do kontroli wytypowano samochód z niemieckimi tablicami rejestracyjnymi, za kierownicą którego siedział obywatel Rosji. Monety znaleziono w saszetce zapakowanej w bagażu podróżnym.

Celnicy podejrzewając, że może to być przemyt zabytków, numizmaty zatrzymali. Trafiły one do muzeum w Ostródzie, które właśnie przesłało protokół z ich analizy. Okazuje się, że 18 monet wybito z brązu. Należą do nich m.in. as Nerona, as Wespazjana, as pośmiertny Germanika wybity za panowania Kaliguli. Poza tym denary (Wespazjana, Septymiusza Sewera, Gety, Julii Mamei) wybijano jako monety srebrne, jakkolwiek ich młodsze egzemplarze posiadają wysoki udział domieszki miedzianej. Historycy podejrzewają, że były one w użyciu społeczności tzw. zachodniobałtyjskiego kręgu kulturowego (starożytnych mieszkańców obecnych terenów Wielkich Jezior Mazurskich oraz Obwodu Kaliningradzkiego).

Wobec przemytnika wszczęto postępowanie karne i odpowie on za swój czyn przed sądem. Jeżeli sąd orzeknie przepadek monet na rzecz skarbu państwa to wtedy celnicy będą wnioskowali, by trafiły one do ostródzkiego muzeum, które przygotowało stosowną ekspertyzę wykrytego towaru.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama