Wykład będzie połączony z promocją książki autorstwa Stanisława Kuprjaniuka. Początek spotkania o godz. 17.00, w Czytelni dla Dorosłych (I piętro), przy ul. Katedralnej 7.
Stanisław Kuprjaniuk w 2013 r. obronił pracę doktorską pt. „Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek”.
Pochodzący z Pasłęka historyk ponad piętnaście lat temu zaczął jeździć po Warmii i dokumentować stare kapliczki. Udało mu się sfotografować, skatalogować i umiejscowić na mapie kilka tysięcy takich budowli. Niestety, wiele z nich zachowało się do dzisiaj tylko na zdjęciach.
ZOBACZ TAKŻE: Kapliczki Warmii
Stanisław Kuprjaniuk
Jest historykiem, znanym przede wszystkim jako dokumentalista kapliczek warmińskich i autor publikacji na ten temat. Jest stypendystą naukowym Ministerstwa Kultury w dziedzinie ochrony dóbr kultury (w 2005 i 2008 r.). Stypendium otrzymał właśnie za prace badawcze dotyczące kapliczek na Warmii. Od kilkunastu lat Kuprjaniuk zajmuje się ich rejestracją, sporządza mapy ich lokalizacji oraz określa funkcję, formę oraz styl kapliczek. Sporządza również dokumentację zdjęciową tych obiektów, ponieważ upływ czasu, a czasem i ludzie, powodują, że kapliczki giną. Rozmawia również z ludźmi, chcąc uzyskać wszelkich informacji dotyczących historii powstania, utrzymywania i opieki, kultywowanych zwyczajów, przeprowadzanych remontów i modyfikacji tychże kapliczek. W swoich wędrówkach po Warmii sporządza także dokumentacje rysunkowe fasad wartościowszych i oryginalnych kapliczek, rejestruje wybiórczo krzyże przydrożnych o nieprzeciętnej plastyce wykonania, a także opracowuje dane statystyczne.
W 2013 r. obronił pracę doktorską pt. „Mała architektura sakralna na Warmii do 1945 roku ze szczególnym uwzględnieniem kapliczek”.
Napisz komentarz
Komentarze