To scenariusz ćwiczeń strażackich, który zakładał również pomoc osobom poszkodowanym w wyniku wycieku kwasu.
— Funkcjonariusze urzędu celnego podczas odprawy stwierdzili wyciek niebezpiecznej substancji z pojazdu — mówi mł. bryg. Ireneusz Ścibiorek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie. — Auto, w asyście straży granicznej i izby celnej, zostało odstawione w bezpieczne miejsce na przejściu granicznym. Jeszcze przed przyjazdem straży pożarnej funkcjonariusze SG zabezpieczyli teren w pobliżu uszkodzonego pojazdu, udzielili pomocy medycznej jednej z poszkodowanych osób, która narażona była na działanie niebezpiecznego środka.
Na miejsce zdarzenia zadysponowano strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Braniewie, którzy rozpoczęli pierwsze działania ratownicze.
Dodatkowo skierowano specjalistyczną grupę ratownictwa chemiczno-ekologicznego z Komendy Miejskiej PSP w Elblągu.
— Strażacy wyposażeni w sprzęt, ubrania i narzędzia przystąpili do ewakuacji osoby poszkodowanej znajdującej się w bezpośrednim działaniu substancji niebezpiecznej, podjęli działania zmierzające do ograniczenia wycieku kwasu siarkowego oraz jego neutralizacji — mówi mł. bryg. Ścibiorek. — Beczki, w których znajdowała się substancja niebezpieczna, zostały uszczelnione i zabezpieczone. Samochód z kłopotliwym ładunkiem zabezpieczyli funkcjonariusze izby celnej oraz straży granicznej.
W ćwiczeniach przygotowanych przez Izbę Celną w Olsztynie uczestniczyli funkcjonariusze Placówki SG w Grzechotkach oraz strażacy z KP PSP w Braniewie oraz KM PSP w Elblągu. Zmagania strażaków obserwował przedstawiciel warmińsko-mazurskiego komendanta wojewódzkiego PSP — mł. bryg. Jarosław Skalski.
Napisz komentarz
Komentarze