Razem z ekspertami Polskiego Centrum Dachowego wskazaliśmy 3 najbardziej użyteczne przykłady.
Stopnie oraz ławy kominiarskie ułatwią bezpieczne poruszanie się po dachu. Nie tylko kominiarzom
Konstrukcje dachów są niezwykle różnorodne: od całkowicie płaskich po połacie nachylone pod ekstremalnie wysokimi kątami. A są przecież takie sytuacje, kiedy trzeba na przykład naprawić uszkodzony komin albo udrożnić przewód kominowy. Podstawienie drabiny albo rusztowania nie wystarczy, jeżeli wylot kanału odprowadzającego spaliny znajduje się w centralnej części budynku. Dlatego Polskie Centrum Dachowe rekomenduje stosowanie specjalnych systemów komunikacji dachowej. Utworzona za pomocą stopni i ław kominiarskich ścieżka powinna prowadzić prosto od wyłazu dachowego (np. jednego z okien) do komina. Możliwe jest również zamocowanie ich od dolnej krawędzi dachu w linii prostej, jeżeli dom nie ma wystarczająco szerokiego wyjścia na dach. Co ważne, do montażu takich elementów potrzeba dachówek wyposażonych w dedykowane uchwyty.
Odpowiednio rozmieszczone śniegołapy chronią przed stratami materialnymi i zagrożeniem dla zdrowia
Zima w Polsce jest wyjątkowo nieprzewidywalna. Z tego względu warto się dobrze przygotować na wszystkie scenariusze, z rekordowymi opadami i mrozami włącznie. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że podczas roztopów gruba pokrywa śnieżna może wyrządzić wiele szkód. Począwszy od oderwania rynien, a skończywszy na uderzeniu ciężkiej czapy w przechodzących poniżej ludzi. Aby zminimalizować ryzyko, stosuje się tzw. płotki, stopery oraz śniegołapy, zatrzymujące i rozbijające osuwające się masy śniegu.
Ostatnią grupą akcesoriów, które uznaje się za niezbędne, tworzą wszelkiego rodzaju systemy uszczelniające, odwodniające i wentylacyjne. Wszystko po to, aby zapewnić sobie maksymalny komfort. Zakup i montaż odpowiednich materiałów nie powiększy wydatków w znacznym stopniu, a pozwoli maksymalnie oddalić w czasie termin, w którym kolejnego remontu dachu już nie da się uniknąć.