PIERZCHAŁY. Elektrownia wodna w Pierzchałach ma już ponad 100 lat. Oszczędziła ją wojna, dzięki czemu w 1945 zasilała w prąd miasto Elbląg i odbudowującą się elektrownię elbląską. Do dzisiaj elektrownia wytwarza prąd, choć już nie na taką skalę.
Reklama
Informacja prasowa Grupy ENERGA
16.09.2020 17:12
(aktualizacja 17.08.2023 04:58)
Elektrownia usytuowana jest na rzece Pasłęka, w rezerwacie objętym programem NATURA 2000
Elektrownia wodna Pierzchały położona jest w odległości 1 kilometra na wschód od wsi Pierzchały (gmina Płoskinia). Została wybudowana na lewym zboczu doliny rzeki Pasłęki w latach 1913-1916 przez Carla Heinza Ziese – zięcia elbląskiego przemysłowca, Ferdynanda Schichaua.
Celem powstania elektrowni było zasilenie w energię elektryczną elbląskiej stoczni Schichaua oraz prawdopodobnie stworzenie w niej laboratorium do badania turbin wodnych.
Reklama
Prąd dla Elbląga
Elektrownia wodna w czasie działań wojennych nie uległa zniszczeniu i jesienią 1945 r. zasiliła w energię elektryczną miasto Elbląg i odbudowującą się elektrownię elbląską.
Pierwsze pozwolenie wodno-prawne na piętrzenie i użytkowanie wód rzeki Pasłęki do celów wytwarzania energii elektrycznej zostało wydane 17 grudnia 1947 r. przez Olsztyński Urząd Wojewódzki dla Zjednoczenia Energetycznego Okręgu Mazurskiego w Olsztynie. Oryginalnie przesył mocy odbywał się na napięciu 60 kV (obecnie 15 kV) bezpośrednią linią do elektrowni w Elblągu. Do dzisiejszych czasów zachował się budynek rozdzielni 60 kV na terenie ENERGA Kogeneracja Sp. z o.o. i słupy betonowe wzdłuż całej trasy linii energetycznej.
Techniczna perła i zabytek
Trzy lata temu elektrownia w Pierzchałach została gruntownie zmodernizowana. Ze względu na dbałość o zabytkową architekturę 100-letniej elektrowni, unowocześnienie części elektroenergetycznej i prace remontowe infrastruktury przeprowadzono z zachowaniem bezcennych walorów obiektu, w tym unikatowej hali maszyn. Kompleksowo zmodyfikowano część hydrotechniczną i energetyczną elektrowni zachowując unikatowe walory architektoniczne obiektu. Zamontowane nowoczesne elementy elektroenergetyczne pozwalają na dalszą efektywną eksploatację tego cennego obiektu wytwarzającego energię elektryczną ze źródła odnawialnego (OZE).
Prace etapami
Z uwagi na bardzo duży zakres prac kompleksowa modernizacja części elektroenergetycznej, automatyki oraz elementów hydrotechnicznych była rozłożona na kilka etapów.
Prace rozpoczęto w 2014 r. Najpierw przeniesiono nastawnię i pomieszczenia dyżurne do nowego pomieszczenia, zainstalowano nowoczesne regulatory obrotów turbin oraz regulatory napięcia, wraz z układami automatycznej synchronizacji.
W 2016 r. przystąpiono do najważniejszego etapu modernizacji części energetycznej – do przebudowy układów pierwotnych wyprowadzenia mocy. Zakres prac obejmował zainstalowanie trzech niezależnych, suchych transformatorów blokowych w miejsce wysłużonego transformatora – wspólnego dla wszystkich hydrozespołów. Nowe transformatory zainstalowano w budynku elektrowni, jednocześnie usunięto dotychczasowe stanowisko olejowego transformatora blokowego.
Od ogółu do szczegółu
W miejsce starej rozdzielni 10,5 kV zamontowano nowoczesną 7-polową rozdzielnię 15 kV typu D-24 z wyłącznikami próżniowymi. Wymienione zostały wszystkie kable w obwodzie pierwotnym i wtórnym, zainstalowano nowe cyfrowe zabezpieczenia podstawowej i rezerwowej linii wyprowadzenia mocy.
W ramach modernizacji wykonano nowy układ pomiarowy z transmisją danych, umożliwiający rozliczenie ilości energii elektrycznej wyprodukowanej w OZE. Uruchomiony został nowy system telemechaniki, elektrownię podłączono do systemu sterowania Regionalnej Dyspozycji Mocy (RDM) Elbląg. Modernizacja swym zakresem objęła także jedno z pól w Punkcie Zasilania (PZ) Pierzchały, do którego elektrownia jest przyłączona.
W końcowej fazie prac zmodernizowano część hydrotechniczną – kanały wylotowe i przyczółki po stronie dolnej wody elektrowni oraz oczyszczono płytę wypadową elektrowni.
Energia z siły natury
W elektrowni zostały zainstalowane trzy hydrozespoły z podwójnymi turbinami Francisa (tzw. bliźniacze) o przepływie wody wynoszącym 11 m3/s każdy. Turbiny sprzężone są bezprzekładniowo z generatorami synchronicznymi o łącznej mocy 2,64 MW. Spad elektrowni w aktualnych warunkach piętrzenia wynosi 14 m. Woda od jazu piętrzącego do turbin doprowadzana jest kanałem derywacyjnym o długości 1270 metrów.
Elektrownia pracuje w systemie przepływowym. Jej moc, a co za tym idzie wielkość produkcji energii elektrycznej, dostosowywana jest do danych warunków hydrologicznych aktualnie występujących na stopniu.
Dane techniczne elektrowni:
Turbina
liczba turbin: 3
typ: Francis
rok budowy: 1916
obroty/minutę: 150
układ konstrukcyjny: pozioma
moc zainstalowana: 880 kW
Nowy drukowany numer Nowin Północnych
znajdziecie w:
BRANIEWIE:
Urząd Miasta
Braniewskie Centrum Kultury
Basen Miejski
Informacja Turystyczna
Miejska Biblioteka Publiczna
Żabka przy ul. Sikorskiego
Green Stuff (ul. Kościuszki)
Poligrafia LASER Ksero Beata Andryskowska
Bricomarché
Starostwo Powiatowe
Market Kasperek
GMINIE BRANIEWO:
Urząd Gminy (Braniewo)
PIENIĘŻNIE:
Urząd Miasta i Gminy
Bar „Przystanek u Andrzeja”
FROMBORKU:
Urząd Miasta i Gminy
Aga PHU Sklep Spożywczo-Przemysłowy
LELKOWIE:
Lewiatan
„Viktoria”
Sklep Spożywczo Przemysłowy
SZUKAMY PUNKTÓW KOLPORTAŻU!
Jeśli chcieliby Państwo, aby w Państwa sklepach, firmach, zakładach pracy, instytucjach pojawiły się Nowiny Północne – nowa bezpłatna gazeta ukazująca się między innymi na terenie powiatu braniewskiego – prosimy o KONTAKT:
Mail: braniewo@nowiny24.net
Tel.: 501 08 02 96
Napisz komentarz
Komentarze