Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Od ponad 100 lat produkuje prąd

PIERZCHAŁY. Elektrownia wodna w Pierzchałach ma już ponad 100 lat. Oszczędziła ją wojna, dzięki czemu w 1945 zasilała w prąd miasto Elbląg i odbudowującą się elektrownię elbląską. Do dzisiaj elektrownia wytwarza prąd, choć już nie na taką skalę.
Od ponad 100 lat produkuje prąd
Elektrownia usytuowana jest na rzece Pasłęka, w rezerwacie objętym programem NATURA 2000

Autor: © Grupa ENERGA

Elektrownia wodna Pierzchały położona jest w odległości 1 kilometra na wschód od wsi Pierzchały (gmina Płoskinia). Została wybudowana na lewym zboczu doliny rzeki Pasłęki w latach 1913-1916 przez Carla Heinza Ziese – zięcia elbląskiego przemysłowca, Ferdynanda Schichaua.
Celem powstania elektrowni było zasilenie w energię elektryczną elbląskiej stoczni Schichaua oraz prawdopodobnie stworzenie w niej laboratorium do badania turbin wodnych.

Prąd dla Elbląga
Elektrownia wodna w czasie działań wojennych nie uległa zniszczeniu i jesienią 1945 r. zasiliła w energię elektryczną miasto Elbląg i odbudowującą się elektrownię elbląską.
Pierwsze pozwolenie wodno-prawne na piętrzenie i użytkowanie wód rzeki Pasłęki do celów wytwarzania energii elektrycznej zostało wydane 17 grudnia 1947 r. przez Olsztyński Urząd Wojewódzki dla Zjednoczenia Energetycznego Okręgu Mazurskiego w Olsztynie. Oryginalnie przesył mocy odbywał się na napięciu 60 kV (obecnie 15 kV) bezpośrednią linią do elektrowni w Elblągu. Do dzisiejszych czasów zachował się budynek rozdzielni 60 kV na terenie ENERGA Kogeneracja Sp. z o.o. i słupy betonowe wzdłuż całej trasy linii energetycznej.

Techniczna perła i zabytek
Trzy lata temu elektrownia w Pierzchałach została gruntownie zmodernizowana. Ze względu na dbałość o zabytkową architekturę 100-letniej elektrowni, unowocześnienie części elektroenergetycznej i prace remontowe infrastruktury przeprowadzono z zachowaniem bezcennych walorów obiektu, w tym unikatowej hali maszyn. Kompleksowo zmodyfikowano część hydrotechniczną i energetyczną elektrowni zachowując unikatowe walory architektoniczne obiektu. Zamontowane nowoczesne elementy elektroenergetyczne pozwalają na dalszą efektywną eksploatację tego cennego obiektu wytwarzającego energię elektryczną ze źródła odnawialnego (OZE).

Prace etapami
Z uwagi na bardzo duży zakres prac kompleksowa modernizacja części elektroenergetycznej, automatyki oraz elementów hydrotechnicznych była rozłożona na kilka etapów.
Prace rozpoczęto w 2014 r. Najpierw przeniesiono nastawnię i pomieszczenia dyżurne do nowego pomieszczenia, zainstalowano nowoczesne regulatory obrotów turbin oraz regulatory napięcia, wraz z układami automatycznej synchronizacji.
W 2016 r. przystąpiono do najważniejszego etapu modernizacji części energetycznej – do przebudowy układów pierwotnych wyprowadzenia mocy. Zakres prac obejmował zainstalowanie trzech niezależnych, suchych transformatorów blokowych w miejsce wysłużonego transformatora – wspólnego dla wszystkich hydrozespołów. Nowe transformatory zainstalowano w budynku elektrowni, jednocześnie usunięto dotychczasowe stanowisko olejowego transformatora blokowego.

Od ogółu do szczegółu
W miejsce starej rozdzielni 10,5 kV zamontowano nowoczesną 7-polową rozdzielnię 15 kV typu D-24 z wyłącznikami próżniowymi. Wymienione zostały wszystkie kable w obwodzie pierwotnym i wtórnym, zainstalowano nowe cyfrowe zabezpieczenia podstawowej i rezerwowej linii wyprowadzenia mocy.
W ramach modernizacji wykonano nowy układ pomiarowy z transmisją danych, umożliwiający rozliczenie ilości energii elektrycznej wyprodukowanej w OZE. Uruchomiony został nowy system telemechaniki, elektrownię podłączono do systemu sterowania Regionalnej Dyspozycji Mocy (RDM) Elbląg. Modernizacja swym zakresem objęła także jedno z pól w Punkcie Zasilania (PZ) Pierzchały, do którego elektrownia jest przyłączona.
W końcowej fazie prac zmodernizowano część hydrotechniczną – kanały wylotowe i przyczółki po stronie dolnej wody elektrowni oraz oczyszczono płytę wypadową elektrowni.

Energia z siły natury
W elektrowni zostały zainstalowane trzy hydrozespoły z podwójnymi turbinami Francisa (tzw. bliźniacze) o przepływie wody wynoszącym 11 m3/s każdy. Turbiny sprzężone są bezprzekładniowo z generatorami synchronicznymi o łącznej mocy 2,64 MW. Spad elektrowni w aktualnych warunkach piętrzenia wynosi 14 m. Woda od jazu piętrzącego do turbin doprowadzana jest kanałem derywacyjnym o długości 1270 metrów.
Elektrownia pracuje w systemie przepływowym. Jej moc, a co za tym idzie wielkość produkcji energii elektrycznej, dostosowywana jest do danych warunków hydrologicznych aktualnie występujących na stopniu.

 

Dane techniczne elektrowni:

Turbina
liczba turbin: 3
typ: Francis
rok budowy: 1916
obroty/minutę: 150
układ konstrukcyjny: pozioma
moc zainstalowana: 880 kW

Generator
typ: WJd1100/150
firma: Siemens-Schuckert
napięcie generatora: 10 kV
napięcie wzbudzenia: 0,11 kV
rok budowy: 1914
obroty/minutę: 150

 

Kliknij aby odtworzyć

 

 

 


Nowy drukowany numer Nowin Północnych
z
najdziecie w:

BRANIEWIE:

  • Urząd Miasta
  • Braniewskie Centrum Kultury
  • Basen Miejski
  • Informacja Turystyczna
  • Miejska Biblioteka Publiczna
  • Żabka przy ul. Sikorskiego
  • Green Stuff (ul. Kościuszki)
  • Poligrafia LASER Ksero Beata Andryskowska
  • Bricomarché
  • Starostwo Powiatowe
  • Market Kasperek

GMINIE BRANIEWO:

  • Urząd Gminy (Braniewo)

PIENIĘŻNIE:

  • Urząd Miasta i Gminy
  • Bar „Przystanek u Andrzeja”

FROMBORKU:

  • Urząd Miasta i Gminy
  • Aga PHU Sklep Spożywczo-Przemysłowy

LELKOWIE:

  • Lewiatan
  • „Viktoria”
  • Sklep Spożywczo Przemysłowy
     

SZUKAMY PUNKTÓW KOLPORTAŻU!
Jeśli chcieliby Państwo, aby w Państwa sklepach, firmach, zakładach pracy, instytucjach pojawiły się Nowiny Północne – nowa bezpłatna gazeta ukazująca się między innymi na terenie powiatu braniewskiego – prosimy o KONTAKT:
Mail: [email protected]
Tel.: 501 08 02 96

 

Powiązane galerie zdjęć:

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama