Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest improwizacja organowa. Jest to dziedzina muzyki, która przeżywa renesans. Sens i znaczenie tej sztuki jest wyjaśniany słuchaczom w trakcie trwania koncertów.
W najbliższą sobotę (5 października) wystąpią Roman i Maria Peruccy.
Roman Perucki (organy) – urodzony w Gdańsku, profesor gdańskiej Akademii Muzycznej, I organista Katedry Oliwskiej (Gdańsk). Dyrektor Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. W swoim dorobku ma już ponad 2000 koncertów. Koncertuje w Polsce, w niemal wszystkich państwach Europy, w Rosji, Japonii, Chinach, Australii, Meksyku, Kanadzie i USA. Organizator międzynarodowych festiwali związanych z muzyką organową, w tym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Oliwie. Juror wielu konkursów organowych. Otrzymał liczne odznaczenia i nagrody: złota odznaka Zasłużony dla Kultury Polskiej (2005), srebrny medal Gloria Artis (2007), Pomorska Nagroda Artystyczna Gryf Pomorski (2007) oraz najwyższe odznaczenia papieskie: Pro eclessiae et Pontifice, przyznane przez Ojca Świętego Jana Pawła II oraz Order św. Sylwestra nadany przez Papieża Benedykta XVI. Nagrał ponad 30 płyt CD, m.in. z Marią Perucką – skrzypce, Maximem Vengerovem – skrzypce, Johannesem Skudlikiem – fortepian, Dariuszem Mikulskim – waltornia, Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku.
Maria Perucka (skrzypce) – jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Henryka Keszkowskiego. Brała udział w licznych, międzynarodowych kursach mistrzowskich. Występowała w kwartecie smyczkowym, z którym brała udział w wielu konkursach muzyki kameralnej (m.in. laureatka III nagrody – Łódź 1986). Jako solistka występowała z Kaliską Orkiestrą Symfoniczną, a w Zespole Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis była koncertmistrzem. Jest członkiem kwartetu skrzypiec 4PM. Koncertuje w wielu kościołach i salach koncertowych w miastach polskich oraz w Niemczech, Francji, Włoszech, Belgii, Finlandii, Szwecji i Norwegii, w tym z wieloma wybitnym solistami i organistami. W swoim bogatym dorobku artystycznym posiada nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. Prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną w Szkole Muzycznej II stopnia w Gdyni, między innymi z uczniami swojej klasy brała udział w mistrzowskich kursach skrzypcowych prowadzonych przez Maxima Vengerowa i Siergieja Stadlera.
Program koncertu:
Henryk Wieniawski (1835 - 1880)
Legenda (skrzypce + organy)Aleksander Zarzycki (1834 - 1895)
Romans op. 16 (skrzypce + organy)Jan Ignacy Paderewski (1860 - 1941)
Melodia op. 16 nr 2 (skrzypce + organy)Mieczysław Surzyński (1866 - 1924)
Improwizacje nt. Kto się w opiekę (organy solo)Grażyna Bacewicz (1909 - 1969)
Kaprys polski (skrzypce solo)Feliks Nowowiejski (1877 - 1946)
Temat z wariacjami z VII Symfonii organowej A-dur op. 45 (organy solo)Janusz Bielecki (*1961) (arr. T. Kassak)
3 Pieśni (skrzypce + organy):
Nostalgia,
W moim ogródku,
W barokowym zwierciadle
Terminarz pozostałych koncertów (początek o godz. 19:00):
12 października – Michał Markuszewski (organy), Vox Intensa – zespół wokalny; dyrygent Sławomir Bronk
19 października – Adam Kowalski (organy)
26 października – Wolfgang Seifen (organy)
Napisz komentarz
Komentarze