Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Nowi żołnierze zasilą szeregi batalionu w Braniewie

Blisko 100 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej szkoliło się w jednostce w Morągu. W niedzielę, 23 września, wypowiedzą oni słowa roty przysięgi wojskowej. Kilkunastu z nich trafi do 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie.
Nowi żołnierze zasilą szeregi batalionu w Braniewie

Autor: DWOT

W Parku Miejskim w Morągu, o godzinie 12:00, przysięgę wypowie ponad 130 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Będzie to już piąte zaprzysiężenie żołnierzy Obrony Terytorialnej na Warmii i Mazurach.

Przez złożenie przysięgi wojskowej ponad 130 ochotników z całego województwa warmińsko-mazurskiego stanie się pełnoprawnymi żołnierzami Wojsk Obrony Terytorialnej. Tym samym zwiększy się liczba żołnierzy czterech batalionów lekkiej piechoty na Warmii
i Mazurach.

Uroczystość będzie zwieńczeniem szesnastodniowego szkolenia podstawowego, które równolegle prowadzone jest w batalionie lekkiej piechoty w Morągu i w Giżycku. Składającym przysięgę towarzyszyć będą ich koledzy, którzy od 8 września realizują ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze w Olsztynie.

Blisko 100 Terytorialsów szkoli się w Morągu. Ponad 5 proc. żołnierzy składających przysięgę pochodzi z Elbląga i powiatu elbląskiego, a 2 proc. to mieszkańcy Braniewa i powiatu braniewskiego. Blisko 5 proc. żołnierzy pochodzi z Bartoszyc i powiatu bartoszyckiego, a ponad 2 proc. to mieszkańcy powiatu lidzbarskiego. Docelowo zasilą oni szeregi batalionu lekkiej piechoty w Braniewie.

— Opieramy swój potencjał na żołnierzach-ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają „terytorialsami” — mówi płk Mirosław Bryś, dowódca 4WMBOT.

Obecnie w WOT w Polsce służbę pełni 13,2 tys. żołnierzy, w tym 10,8 tys. ochotników oraz 2,3 tys. żołnierzy zawodowych. Blisko 1,2 tys. żołnierzy to terytorialsi z Warmii i Mazur.

Przeprowadzone analizy pokazują, że terytorialsi składający przysięgę 23 września są ludźmi młodymi, 75 proc. żołnierzy jest wieku 35 lat oraz mniej. Średnia wieku to 20 lat. W szkoleniu podstawowym silną grupę tworzą panie, jest ich blisko 26 proc.
Ponad 20 proc. terytorialsów składających przysięgę posiada wykształcenie wyższe, a prawie 10 proc. wykształcenie średnie. Analizy wskazują również, że ponad 30 proc. terytorialsów posiada stałe zatrudnienie. Blisko 60 proc. stanowią uczniowie.

W uroczystości w Morągu uczestniczyć będą bliscy żołnierzy, a także przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, Kościoła, kombatanci, parlamentarzyści oraz mieszkańcy.

Przysięgę poprzedzi uroczysta msza święta w kościele pw. bł. Michała Kozala, Biskupa
i Męczennika w Morągu, o godzinie 8:00.
Tuż po uroczystości terytorialsi zaprezentują pojazdy i sprzęt, jakim dysponują na co dzień. Będzie okazja, aby porozmawiać o misji i zadaniach WOT, a także skosztować wojskowej grochówki.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama