W czasie koncertu inauguracyjnego wystąpi prof. Roman Perucki z towarzyszeniem kwartetu smyczkowego w składzie: Łukasz Perucki (I skrzypce), Maria Perucka (II skrzypce), Maksymilian Krzak (altówka) i Weronika Kulpa (wiolonczela).
Na początku koncertu usłyszymy Kunst der Fuge Contrapunct XV J. S. Bacha, a następnie Koncert organowy op.4 nr 1 i nr 3 J. Fr. Haendela.
W trakcie koncertu zaprezentowany zostanie także utwór D. M. Gronau - Partita na temat Komm heiliger Geist Herre Gott. Na zakończenie koncertu zabrzmi VI Sonata na temat Vater unser in Himmelreich (F. Mendelssohn-Bartholdy).
Profesor Roman Perucki jest uznanym organistą, dyrektorem naczelnym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku oraz prezesem Pomorskiego Stowarzyszenia „Musica Sacra”. Od lat jest związany z fromborskim festiwalem. W 1986 r. ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. Leona Batora. Jest jurorem wielu konkursów. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Rosji, Francji, Meksyku oraz wykłady w uczelniach i szkołach muzycznych na terenie Polski. Dokonał licznych nagrań dla: Polskiego Radia i Telewizji, Telewizji NDR, brytyjskiej, słowackiej i innych, a także nagrań płytowych (28 płyt, w tym 1 platynowa, 2 złote, w 1998 r.). Szczególne uczucia do Fromborka i festiwalu odziedziczył po swoim nauczycielu prof. Leonie Batorze, który był jednym z pomysłodawców i pierwszych organizatorów wydarzenia, które w pierwszych latach istnienia nazywane było Koncertami fromborskimi. Zachwyt nad akustyką gotyckiej katedry towarzyszy artystom do dziś. Organy po wojnie długo milczały, bo aż do lat 60-tych XX w. , gdy staraniami ks. Józefa Sianko, salezjanina zostały doprowadzone do stanu do stanu używalności pojawił się pomysł ich koncertowego wykorzystania.
Maria Perucka jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Henryka Keszkowskiego. Brała udział w licznych, międzynarodowych kursach mistrzowskich. Występowała w kwartecie smyczkowym, z którym brała udział w wielu konkursach muzyki kameralnej (m.in. laureatka III nagrody – Łódź 1986). Jako solistka występowała z Kaliską Orkiestrą Symfoniczną, a w Zespole Muzyki Dawnej Cappella Gedanensis była koncertmistrzem. Jest członkiem kwartetu skrzypiec 4PM. Występowała na festiwalu fromborskim w roku 2016 podczas koncertu, który stanowił hołd muzyków dla Mikołaja Kopernika. Najbliższy koncert to wspólny występ doświadczonych artystów ze znakomitymi młodymi muzykami, którzy są u progu kariery.
Łukasz Perucki od 2011 r. studiuje w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod kierunkiem prof. Konstantego Andrzeja Kulki, kiedy to ukończył z wyróżnieniem Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, w klasie skrzypiec mgr Anny Wolińskiej. Swoje umiejętności doskonalił również na kursach mistrzowskich m. in. u prof. Michaela Vaimana i Maxima Vengerova. Ma w swoim dorobku kilka sukcesów konkursowych, m.in. zajął II miejsce na 5. Konkursie Wykonawczym Utworów Witolda Lutosławskiego w Warszawie oraz I miejsce na X Makroregionalnych Przesłuchaniach Zespołów Kameralnych w Gdańsku. Jest stypendystą Centrum Edukacji Artystycznej. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, w swoim dorobku artystycznym szczególnie ceni sobie występy jako solista z Orkiestrą Kameralną Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy oraz z Orkiestrą Kameralną Filharmonii Kaliningradzkiej. W swojej działalności koncertowej największą wagę przypisuje kameralistyce, grając w wielu zespołach: w Gdańskim Kwartecie Smyczkowym, Oboe4strings, kwartecie Orana oraz kwartecie solistów Orkiestry Kameralnej Progress. Współpracuje również z wieloma trójmiejskimi zespołami orkiestrowymi, takimi jak: Orkiestra Kameralna Progress, orkiestra Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, Królewska Orkiestra Salonowa oraz Elbląska Orkiestra Kameralna, a od 2014 gra w stałym składzie orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.
W kwartecie smyczkowym występuje także Weronika Kulpa, która naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Malborku, a kontynuowała w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Gdańsku. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie prof. Krzysztofa Sperskiego i asystenta Błażeja Golińskiego uzyskując tytuł Najlepszego Absolwenta w 2013 roku. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie wiolonczeli barokowej prowadzonej przez Markusa Möllenbecka. W ramach programu Erasmus odbyła roczne stypendium w klasie prof. Andrea Nannoniego w Conservatorio di musica- Luigi Cherubini we Florencji. Swoje umiejętności doskonaliła podczas mistrzowskich lekcji pod kierunkiem takich artystów jak Michael Flaksman, Stanisław Firlej, Roman Jabłoński i Stefan Popov.
Na altówce zagra Maksymilian Krzak, który ukończył z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Gdańsku w klasie altówki Tomasza Pozorskiego. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie profesor Ireny Albrecht i asystenta Krzysztofa Tymendorfa. W ramach rocznego stypendium studiował także na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie prof. Wolfganga Klosa i as. Ulricha Schoenauera. Swoje umiejętności doskonalił również pod okiem takich profesorów jak Stefan Kamasa, Ewa Guzowska czy Hans Joachim Greiner. Regularnie uczestniczy w kursach i konkursach solowych, kameralnych i orkiestrowych w kraju i za granicą. Jest finalistą Ogólnopolskich Przesłuchań uczniów klas skrzypiec i altówki CEA w Kielcach (2013) oraz Ogólnopolskich Przesłuchań zespołów kameralnych CEA w Warszawie (2013). Dwukrotnie uczestniczył w National Music Festival w Chestertown w Stanach Zjednoczonych, gdzie odbył serię koncertów pod dyrekcją Richarda Rosenberga i Mariusza Smolija. Jako muzyk orkiestrowy miał zaszczyt występować również w takich salach koncertowych jak Konzerthaus w Berlinie, czy Musikverein w Wiedniu. Artysta jest laureatem Stypendium Kulturalnego Miasta Gdańska.
Napisz komentarz
Komentarze