Akcję charytatywną pod hasłem „Wielkanoc 2018 – paczki świąteczne dla najbardziej potrzebujących Polaków na Łotwie” zorganizowali wspólnie: Związek Polaków na Łotwie i Polski Kontyngent Wojskowy na Łotwie we współpracy z Wydziałem Konsularnym Ambasady RP w Rydze.
Społeczność polska na Łotwie liczy ponad 40 tys. osób. Większość z nich to rdzenna mniejszość narodowa, której początki sięgają pierwszego polskiego osadnictwa w czasach Zygmunta Augusta, czyli XVI wieku. Jak poinformowali nas organizatorzy akcji, zdecydowana większość starszego pokolenia Polaków z obszarów miejskich utrzymuje się ze skromnych rent i zasiłków, a średnie pokolenie Polaków niejednokrotnie dotknięte zostało bezrobociem.
Na apel o pomoc dla łotewskiej Polonii odpowiedzieli mieszkańcy Braniewa i Elbląga, w tym 21 szkół i przedszkoli. Bardzo dużo darów zebrano w Szkole Podstawowej nr 6 w Elblągu, do której uczęszczają dzieci żołnierzy będących na misji w Republice Łotewskiej. W zbiórkę zaangażowali się również: Bank Żywności z Elbląga, Caritas Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego i Sołectwo Węgielsztyn, które prowadziło zbiórkę przy współpracy z Parafią Rzymskokatolicką tej miejscowości i członkami Ochotniczej Straży Pożarnej. W sumie zgromadzono prawie trzy tony prezentów z żywnością, środkami higieny osobistej, z produktami chemii gospodarczej oraz książkami. Paczki, które zbierano w punktach uruchomionych w Klubie 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej i w Miejskim Centrum Wolontariatu w Elblągu, na Łotwę dostarczyli czołgiści z Braniewa.
Dary z Polski trafiły do bazy wojskowej w Adazi, skąd rozwieziono je potrzebującym 28 i 29 marca. Niektóre z paczek osobiście wręczali: konsul Małgorzata Hejduk-Gromek i dowódca PKW mjr Leszek Woźny. Delegacja odwiedziła kilka osób wytypowanych przez Ambasadę RP. Była wśród nich m.in. wielokrotna mistrzyni Łotwy w tenisie i członkowie Związku Polaków. Jak relacjonują żołnierze II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie: ppor. Małgorzata Zakrzewska i st.chor. Sebastian Wachek, każde spotkanie było wielkim przeżyciem, ponieważ do obdarowanych przyjechali „Polacy z Polski”.
— Ludzie, których odwiedzaliśmy, mimo złej sytuacji materialnej emanują pogodą ducha, pozytywnym nastawieniem do świata oraz wielką gościnnością — mówią żołnierze II zmiany PKW. — Był wśród nich mężczyzna odznaczony Krzyżem Armii Krajowej, który przemierzył Polskę rowerem, stuletni kombatant i ponad 80-letnia kobieta, która ze łzami w oczach wspominała Polskę. Każde spotkanie, każda wysłuchana historia dawała wyobrażenie, jak ci ludzie żyją, co przeżyli, a mimo to wciąż czują się Polakami, choć nie widzieli swojej Ojczyzny od wielu lat.
Dary z Polski trafiły też do instytucji, m.in. do polskiej szkoły w Rezekne, Centrum Polskiego w Jekabpils, Polskiego Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Daugavpils, Domu Polskiego w Dyneburgu i Polskiej Szkoły Średniej im. Ity Kozakiewicz w Rydze.
Napisz komentarz
Komentarze