Do zdarzenia doszło w miejscowości w gminie Braniewo. Sześcioletni chłopiec znalazł w okolicy domu niewybuch. Jak się później okazało — był to bardzo groźny, w pełni uzbrojony granat przeciwpiechotny typu F-1.
Chłopiec chciał pochwalić się znaleziskiem i przyniósł granat swojej mamie. Kobieta powiadomiła policję, a niewybuchem zajęli się saperzy.
Pomimo upływu ponad 70 lat od zakończenia działań wojennych na naszym terenie, w wielu miejscach znajdują się niebezpieczne niewybuchy i niewypały z okresu II wojny światowej.
Wojskowy materiał wybuchowy — niezależnie od daty jego produkcji — wciąż zachowuje swoje właściwości i jest praktycznie całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych.
W ciągu ostatniej doby funkcjonariusze KPP w Braniewie otrzymali aż 5 zgłoszeń dotyczących znalezionych niewybuchów i niewypałów. Wśród niebezpiecznych znalezisk były między innymi granaty, pociski moździerzowe i pociski artyleryjskie.
Co zrobić jeśli natrafisz na niewybuch?
NIE WOLNO go podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska
ani do miejsc takich jak stawy czy głębokie rowy!
W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić Policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.Jakie informacje trzeba przekazać policjantom?
Powiadamiając funkcjonariuszy istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat:
1) miejsca odnalezienia niewybuchu,
2) znalezionego przedmiotu (opisać słownie co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska),
3) danych personalnych osoby zgłaszającej.
Napisz komentarz
Komentarze