Zjawisko będzie widoczne od momentu wschodu Księżyca o godz. 20:18. Faza maksymalna zaćmienia nastąpi o godz. 20:22. W maksimum zaćmienia jedna czwarta tarczy naturalnego satelity Ziemi będzie zakryta jej cieniem.
Bez zaćmienia widzielibyśmy całą tarczę Księżyca, gdyż w tym dniu będzie on w pełni, ale jeśli uważnie się przyjrzymy, to okaże się, że tarcza Księżyca będzie nieco „nadgryziona” od dołu. To efekt cienia rzucanego przez Ziemię.
Wprawdzie zaćmienie Księżyca widać „gołym okiem” i aby je dostrzec nie trzeba używać przyrządów optycznych, to jednak w Parku Astronomicznym będziemy mogli spojrzeć na nie przez specjalny teleskop.
Wspólne oglądanie
Park Astronomiczny Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku mieści się tuż przy drodze z Fromborka do Ronina.
Do parku można przybywać od godz. 20:00.
Wstęp bezpłatny.
Kontakt: e-mail [email protected], tel. 55 243 80 88.
Czym jest zaćmienie?
Zaćmienia Księżyca następują w sytuacji, gdy Ziemia jest pomiędzy Słońcem, a Księżycem (który jest w pełni) i Księżyc znajdzie się w stożku cienia Ziemi. Tak więc nie w przypadku każdej pełni nastąpi zaćmienie. Rozróżnia się zaćmienia całkowite, częściowe i półcieniowe. Zaćmienie całkowite następuje wtedy, gdy cała tarcza Księżyca wejdzie w stożek cienia Ziemi. Jeżeli chociaż część tarczy Księżyca jest poza stożkiem cienia Ziemi, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Z kolei zaćmienie półcieniowe następuje w sytuacji, gdy Księżyc znajduje się w stożku półcienia Ziemi (jest to obszar, w którym – patrząc np. z Księżyca – przesłonięta przez Ziemię jest jedynie część Słońca, a nie całe).
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Napisz komentarz
Komentarze