Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Posłuchaj o historii browaru w Braniewie

Towarzystwo Miłośników Braniewa zaprasza dzisiaj (27 lipca) na prezentację poświęconą historii browaru w Braniewie.
Posłuchaj o historii browaru w Braniewie

Autor: Archiwum redakcji

Autorami dzisiejszego wykładu będą Dorota Olbryś (która przedstawi dzieje od powstania browaru do czasów wojennych) i były dyrektor browaru Czesław Dębski, który opowie o historii powojennej.

Początek spotkania o godz. 18:00. Miejsce: Spichlerz Mariacki w Braniewie, ul. Portowa 6.

Wstęp wolny.

 

Browar w Braniewie powstał w 1854 roku. Został zniszczony w czasie działań wojennych w 1945 r. Odbudowano go dopiero prawie po 20 latach — produkcję uruchomiono 1 stycznia 1964 r.
Lata 90-te XX wieku to szczególnie burzliwy okres w dziejach browaru — zakład najpierw wykupili Australijczycy, powstała spółka Elbrewery Company Ltd. — wówczas produkowano tam najbardziej znane piwo — EB.
Następnie zakład wykupiła Grupa Żywiec, która zamknęła browar w 2002 r.
Pod koniec sierpnia 2003 r. zakład kupiła firma Soki Dr Witt. Dr Witt zobowiązał się do rozpoczęcia produkcji i zatrudnienia połowy dotychczasowej załogi, czyli 65 osób. W połowie 2004 roku utworzono spółkę-córkę o nazwie Grupa Dr Witt. Następnie logo Dr Witt przejęła spółka Agros Nova. Przez cały ten czas w zakładzie udało się wyprodukować jedynie kilkaset butelek wody źródlanej, chociaż właściciele zakładu zawsze zapewniali, że kłopoty firmy są jedynie przejściowe.
W 2005 r. zakład zamknięto.
W maju 2005 r. zakład kupił elbląski biznesmen Andrzej Konończuk. Zainwestował w niego 7 mln euro. Pracę znalazło tu 130 osób. Produkcję piwa rozpoczęto w połowie 2006 r. Najpierw na rynek trafiło piwo Barkas, potem Barkas Mocny, a następnie Batory. Piwo miało być dostępne w całej Polsce, a także w Obwodzie Kaliningradzkim.
Plany były wielkie, zakład miał produkować nawet do miliona hektolitrów piwa rocznie. Tymczasem w 2007 r. uwarzono tylko 60 tys. hektolitrów. Jeszcze w styczniu 2008 r. właściciel browaru przekonywał, że nie zamyka go. Browar miał nadal produkować piwo. Ostatecznie większość pracowników pożegnała się z firmą do połowy 2008 r.
Realna nadzieja na ponowne uruchomienie browaru pojawiła się w 2013 r., kiedy Browar Namysłów zadeklarował chęć wydzierżawienia go. Ostatecznie Namysłów browar kupił, zainwestował w jego rozwój i do dzisiaj produkuje tu piwo.

 

Polecamy również artykuł: Aspartam, skuteczny substytut cukru

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ktoś. 18.10.2018 10:14
A teraz znowu kupuje go grupa Żywiec.

Reklama
Reklama
Reklama