O likwidacji braniewskiego Zakładu Karnego poinformował wczoraj na swoim fanpage starosta braniewski Leszek Dziąg.
— „Jeszcze 8 stycznia byliśmy w Olsztynie na zespole dialogu społecznego i przedstawialiśmy razem z p. Burmistrz Braniewa argumenty za pozostawieniem ZK w Braniewie. Członkowie zespołu popierali nasze zdanie, ale minister przyspieszył” — napisał na swoim fanpage starosta.
Ministerstwo Sprawiedliwości argumentuje ten ruch oszczędnościami. W całym kraju zlikwidowanych zostanie dwanaście aresztów śledczych i zakładów karnych.
W Braniewie powstanie Oddział Zewnętrzny Aresztu Śledczego w Elblągu.
ZOBACZ materiał TVP: Areszty do likwidacji. Z mapy kraju zniknie kilkanaście placówek
Przypomnijmy, że plany przekształcenia braniewskiego ZK w oddział zewnętrzny Aresztu Śledczego w Elblągu pojawiły się już w ubiegłym roku. Latem o takim zamiarze reorganizacji tej placówki poinformowali braniewskiego starostę związkowcy z NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa. Leszek Dziąg przekazał je także radnym Rady Powiatu Braniewskiego. Radni jednogłośnie podjęli uchwałę w tej sprawie, negatywnie opiniując zamiar likwidacji ZK w Braniewie.
— Kierowaliśmy się potrzebami oraz dobrem społeczności powiatu braniewskiego — mówił wówczas Leszek Dziąg. — Podkreślając koszty społeczne tego przedsięwzięcia dla lokalnej społeczności, w tym najważniejszy – dotyczący sfery bezrobocia. ZK to jeden z nielicznych dużych pracodawców pracodawców w powiecie. To bez wątpienia jeden z tzw. czynników miastotwórczych i to w dodatku z wieloletnią tradycją.
Jak informowali w swoim piśmie przedstawiciele związków zawodowych pion administracyjny miałby ulec niemalże całkowitej likwidacji. Te osoby, które nawet znalazłyby pracę w Elblągu, musiałyby się liczyć albo z dojazdami, albo ze zmianą miejsca zamieszkania. Jednocześnie planowane zmiany nie przyczynią się do znaczącego ograniczenia kosztów funkcjonowania tej jednostki.
— Nie o prestiż tu chodzi — podkreśla starosta Dziąg. — Obawy nasze dotyczą miejsc pracy, ale i – poprzez restrukturyzację zatrudnienia – dalszej marginalizacji naszego powiatu.
Zakład Karny w Braniewie istnieje od 1947 r. Jest przeznaczony dla 205 osadzonych. Pracuje w nim 82 funkcjonariuszy i 10 pracowników cywilnych. Od roku 2013 do chwili obecnej wykonano w nim wielomilionowe inwestycje, tak w kompleksie administracyjno-ochronnym, jak i na oddziałach mieszkalnych. Wykonano także termomodernizację.
W sprawie tej zabrał również głos poseł Jacek Protas, który w październiku 2017 r. składał interpelację w sprawie zaprzestania działań zmierzających do przekształcenia Zakładu Karnego w Braniewie w Oddział Zewnętrzny Aresztu Śledczego w Elblągu
Napisz komentarz
Komentarze