Portal Braniewo

Switch to desktop Rejestracja Logowanie

Było o monetach. Teraz czas na szpital Wyróżniony

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Spotkania "kawiarenki historycznej" odbywają się w Hotelu Kopernik we Fromborku Spotkania "kawiarenki historycznej" odbywają się w Hotelu Kopernik we Fromborku (Fot. Wojciech Andrearczyk)

13 grudnia (piątek) o godz. 17.00 w Hotelu Kopernik we Fromborku odbędzie się kawiarenka historyczna. Jej tematem będzie historia szpitala we Fromborku, którą omówi jej obecny dyrektor — Bogdan Jussis.

Bogdan Jussis opowiadać będzie o historii szpitala we Fromborku. Zarówno o jego ostatnich 60. latach istnienia, jak i o czasach wcześniejszych.
Organizatorzy spotkania: Fundacja na Rzecz Warmii i Mazur, Muzeum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Hotel Kopernik we Fromborku oraz Szpital Psychiatryczny we Fromborku.

Ostatnie spotkanie fromborskiej kawiarenki było poświęcone monetom i mennicy elbląskiej. Wykład prowadziła Małgorzata Gizińska z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Opowieść o dziejach bicia pieniądza w Elblągu rozpoczęła się od czasów panowania Zakonu Krzyżackiego, a konkretnie od roku 1233. Bito wówczas brakteaty, zwane również denarami. Ten przywilej mennica w Elblągu zyskała po 1246 r.
— Brakteaty były tak cienkie, że przy ich wybijaniu trzeba było pod spód podkładać płótno — mówi Małgorzata Gizińska. — Nie można też określić, kiedy które powstały, gdyż nie ma na nich ani napisów, ani dat.

W następnych latach miasto to traciło przywilej wybijania monety, to go odzyskiwało. A monety?
— Kolejni wielcy mistrzowie wprowadzali reformy — mówi Gizińska. — W pieniądzu było coraz mniej srebra — bo chodziło o jak największy zysk.

Prowadząca spotkanie omówiła sytuację mennicy za czasów poszczególnych królów. Nie zabrakło oczywiście także informacji o Mikołaju Koperniku i przeprowadzonej przez niego reformie monetarnej. A także o związkach Kopernika z Elblągiem (słynny astronom zaopatrywał się w tym mieście między innymi w broń i ołów do obrony zamku w Olsztynie...).

Ciekawy był zwłaszcza okres pod panowaniem szwedzkim. Od roku 1627 do 1632 w Elblągu działały cztery mennice. Bito wówczas monety pod stemplem szwedzkim, bez nazwy miasta.

W 1772 r. — za czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego — unieważniono wszystkie przywileje Elbląga (w wyniku I. rozbioru Polski).

Spotkanie zakończyło się omówieniem medali wybijanych w Elblągu (najstarszy — medal Gimnazjum Elbląskiego — pochodzi z 1595 r.), mówiono także o elbląskim pieniądzu zastępczym (z pocz. XX wieku), a także o banknotach zastępczych, akcjach, obligacjach i współcześnie wydawanym pieniądzu okolicznościowym i lokalnym. Dodatkowym tematem było przedstawienie technik menniczych — tak tych najdawniejszych, jak i całkiem współczesnych.
 

 


ZOBACZ FILM:

 

 


GALERIA ZDJĘĆ:

Fot. Wojciech Andrearczyk

 

 

 

 

Ostatnio zmieniany

Skomentuj

Portal Braniewo All rights reserved - Design © RONI.PL

Top Desktop version